Голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що у разі відсутності транзиту російського газу через територію України з 1 січня 2020 року у низці міст можливі перебої з газопостачанням. Це питання Нафтогаз підняв у Стокгольмському арбітражі.

Про це Коболєв повідомив в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

«У нас є певні проблеми у тих містах, які напряму беруть газ з території України чи Молдови, де потенційно можуть бути проблеми технічного характеру, на які ми як Нафтогаз чи новий оператор уже можемо впливати», — повідомив Коболєв.

Він зазначив, що Нафтогаз ці питання з постачанням газу до деяких міст України підняв у новому арбітражному процесі проти російського Газпрому.

«Але навіть ці питання нещодавно були підняті у новому Стокгольмському арбітражі, і ми надіємося, що там допоможуть їх вирішити», — зазначив голова Нафтогазу.

За його словами, Нафтогаз зробив усе можливе для того, аби підготувати Україну до проходження опалювального сезону без транзиту газу з Росії. Зокрема компанія закачала рекордні обсяги газу до підземних сховищ, а також протестувала роботу ГТС у реверсному режимі. Також Коболєв додав, що Росія часто використовує газ як політичний інструмент, а самому Газпрому може бути вигідно створення штучної газової кризи у Європі.

Напередодні опублікували дослідження, у якому підрахували, що втрати Росії внаслідок припинення транзиту газу через Україну, будуть у 7 разів більшими, ніж втрати України.

Зазначимо, що питання продовження транзиту російського газу піднімалося під час двосторонніх переговорів Володимира Зеленського та Володимира Путіна у Парижі. За словами виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, на цих переговорах сторони домовилися продовжувати домовлятися. Водночас президент України зазначив, що питання транзиту газу на переговорах розблокували.

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

Новий раунд переговорів мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile