У Одесі 19 ГО звернулася до облради з вимогою зупинити ухвалення «формули Штайнмаєра»

В Одесі 19 громадських організацій просять депутатів обласної ради ініціювати позачергову сесію та висловити незгоду із законодавчим затвердженням «формули Штайнмаєра».

Про це повідомляє кореспондент hromadske.

Противники «формули» створили «Комітет спротиву капітуляції. Одещина» і направили відповідне звернення до депутатів обласної ради. За словами керівника ради «Громадської безпеки» Марка Гордієнка, організації, що об’єдналися, мають розходження в міркуваннях, проте вони єдині у тому, що «формула Штайнмаєра» «є проблемою для України».

«Ми очікуємо реакції обласної ради, аби вони зібрали позачергову сесію за прикладом вже десятка областей України та висловили свою думку щодо «формули Штайнмаєра» та спроби федералізації України з точки зору надання особливих повноважень ОРДЛО. Це є неприпустимим на нашу думку та фактично є капітуляцією перед Путіним», — заявив Гордієнко.

Звернення в облраді зареєстрували та пообіцяли відповідь протягом доби.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» —документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.

Згідно опитування групи «Рейтинг», дві третини українців не можуть оцінити «формулу Штайнмаєра». 23% висловилися проти цієї ідеї, 18% – підтримали її. При цьому 30% опитаних однозначно підтримують проведення виборів на окупованих територіях, що передбачає формула.

скріншот з презентації соціологічного опитування 21-25 вересня 2019Рейтинг

Водночас у Харкові 19 громадських організацій об’єдналися у «Штаб спротиву проросійському реваншу» та заявили, що виступають проти затвердження «формули Штайнмаєра». Також через «формулу Штайнмаєра» до президента України Володимира Зеленського та Верховної Ради звернулися міські ради Херсона, Кропивницького, а також Хмельницька облрада.

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2014 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:

  • виведення незаконних збройних формувань,
  • гарантії вільного волевиявлення,
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу.