Федеральні прокурори в Манхеттені ведуть розслідування стосовно Рудольфа Джуліані, особистого адвоката президента США Дональда Трампа, аби з'ясувати, чи порушував він закони про лобіювання під час своєї діяльності в Україні.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на два джерела, знайомі з розслідуванням.

Зокрема, за інформацією одного джерел, у межах розслідування вивчають дії Джуліані, спрямовані проти Марі Йованович, яку навесні відкликали з посади посла США в Україні.

Розслідування також пов'язане зі справою проти двох бізнесменів, Льва Парнаса й Ігоря Фрумана, яких пов'язують із Джуліані. Нещодавно їх заарештували у США за звинуваченням у порушенні правил фінансування виборчої компанії Трампа. Також їм інкримінують незаконні пожертвування конгресмену, від якого вони хотіли сприяння для зміщення Йованович.

Згідно з Федеральним законом громадяни США зобов'язані повідомляли Міністерству юстиції про будь-які контакти з урядом або ЗМІ у США за вказівкою або запитом іноземних політиків або урядовців, незалежно від того, чи оплачується таке представництво.

Джуліані відкидає усі звинувачення, хоча й визнає, що він і його помічники працювали разом з українськими прокурорами. Зокрема, за словами Джуліані вони збирали потенційно небезпечну інформацію про Йованович, колишнього віцепрезидента США Джо Байдена та його сина Гантера.

Адвокат Трампа наполягає, що у федеральних прокурорів немає підстав звинувачувати його у порушеннях щодо лобізму за кордоном, оскільки він діяв від імені президента США, а не українських високопосадовців.

Джуліані також сказав, що не знав про розслідування стосовно його діяльності.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burismа — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: