Україна зацікавлена у збереженні доходів від транзиту російського газу, однак готова до його припинення.

Про це заявив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель в ефірі «Свободи слова» на ICTV.

За його словами, цього сезону в українських газосховищах закачано рекордну кількість газу.

«Чому готові? Тому що в підземних українських газосховищах — рекордна кількість газу, яка закачана для того, щоб проходити опалювальний сезон. Насправді, з тією кількістю газу ми можемо пройти опалювальний сезон взагалі без отримання транспортування чи постачання газу. На сьогодні це більше ніж 21,7 млрд кубів газу в українських газосховищах», — сказав Оржель.

Водночас він наголосив, що уряд активно працює європейськими партнерами, щоб підписати договір з Газпромом за новими європейськими правилами. За його словами, це «унеможливить зловживання чи включення якихось політичних моментів».

«Ми насправді стаємо умовно єдиною нормативною базою з нашими європейськими сусідами, а це означає, що фактично ми використовуємо ті правила, які працюють у Європі, й нас не можна шантажувати. Якщо ми забезпечуємо транзит газу в Європу, якщо ми забезпечуємо чіткі визначені обсяги, якщо ми забезпечуємо довгостроковість цього договору, це означає постійне постачання газу на ринки Європи... Це означає, що є конкуренція та зменшення ціни для європейських споживачів», — пояснив Оржель.

Напередодні стало відомо, що російський Газпром надіслав Нафтогазу офіційну відповідь, у якій відмовився постачати газ до України напряму доти, доки Україна не відмовиться від своїх перемог у міжнародних арбітражах. Водночас сам Газпром наполягає на тому, щоб Україна купувала у нього газ напряму, а не у Польщі, Словаччини та Угорщини. Нафтогаз не купує у Газпрому газ з листопада 2015 року.

Раніше у Національному банку підрахували, що Україна може втратити до 0,9% свого ВВП через припинення транзиту російського газу.

Нагадаємо:

  • 28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України. Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року.
  • Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.
  • 30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах. У Нафтогазі повідомили, що це рішення було очікуваним. За допомогою цього газопроводу Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів.
  • Зазначимо, що Росія піднімала питання надання дозволу на будівництво «Північного потоку-2» на нещодавніх переговорах про транзит газу через Україну, що відбулися у Брюсселі. Зокрема, про це російська делегація розмовляла з представниками Єврокомісії.
Поділитись: