Європейський суд з прав людини завершив розгляд у справі журналістки «Радіо Свобода» та головної редакторки програми розслідувань «Схеми: корупція в деталях» Наталки Седлецької проти Генеральної прокуратури України, слідчі якої хотіли отримати доступ до даних з її телефону. Тепер суд перейшов до стадії ухвалення рішення.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Як пояснив адвокат Седлецької Сергій Заєць, Європейський суд завершив стадію, коли сторони мають можливість обмінятися коментарями. Тепер за наданими сторонами матеріалами та коментарями суд має ухвалити рішення. Цей етап може тривати протягом року або півтора.

«Зараз секретаріат готує текст рішення — як правило, це конкретний досвідчений юрист суду. Він готує проєкт рішення, узгоджує його з суддями, причетними до розгляду справи. Потім відбувається складна процедура узгодження всередині суду. І вже потім суд ухвалює рішення і повідомляє про нього сторонам», — зазначив адвокат.

«Можна сказати, що зараз рахунок 2:0 і боротьба йде за останнє очко. Перше ми взяли, коли суд застосував «Правило 39» на місяць. Друге — коли заходи було поширено безстроково. Зараз вирішується справа по суті», — додав він.

Європейський суд з прав людини розпочав розгляд справи Наталки Седлецької по суті наприкінці листопада. Відтоді він запросив та отримав коментарі сторін від обох сторін.

Раніше Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, яким зобов'язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької.

З чого все почалося:

  • 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців у справі щодо можливого розголошення державної таємниці директором НАБУ Артемом Ситником. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду.
  • У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.
  • Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.
  • Журналістка Бердинських повідомила, що суд також надав ГПУ доступ до інформації з її телефону.
  • 5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч. Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.
  • 7 вересня у Києві під будівлею ГПУ журналісти та активісти вийшли на акцію підтримки журналістки «Схеми» Наталії Седлецької.
  • Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.
  • 13 вересня стало відомо, що Наталка Седлецька подала апеляційну скаргу на ухвалу суду, якою слідчому Генпрокуратури надали доступ до інформації з її телефону. Але 18 вересня Апеляційний суд Києва дозволив слідчим відстежувати місцезнаходження телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької за півтора роки (2016-2017 роки). 
  • Тодішній президент України Петро Порошенко, відповідаючи на питання про надання прокурорам доступу до інформації з телефонів журналістів, порадив медійникам піти на зустріч до генпрокурора Юрія Луценка та «зняти всі питання».

Справу щодо можливого розголошення державної таємниці директором НАБУ Артемом Ситником порушили 16 листопада 2017 року. За даними слідства, Ситник також міг розголосити інформацію, яка призвела до порушення недоторканності приватного життя особи, таємниці її листування тощо.

Зазначимо, що 13 листопада 2017 року на сайті «Обозреватель» з’явився аудіозапис, де людина з голосом, схожим на голос Ситника, розповідає журналістам «деталі деяких резонансних справ». Зокрема, про дані «прослушки» у справі експрокурора сил АТО Костянтина Кулика, вкрадені гроші Януковича, справу колишнього депутата Миколи Мартиненка.

Поділитись: