ВООЗ анонсувала нову групу, яка вивчатиме походження COVID-19: попередньо відібрали 26 експертів

Всесвітня організація охорони здоров'я попередньо відібрала 26 експертів із різних галузей у групу з вивчення походження нових патогенів (SAGO). Зокрема експерти вивчатимуть походження COVID—19.

Про це вказано у повідомленні ВООЗ.

Scientific Advisory Group for the Origins of Novel PathogensSAGO буде консультувати ВООЗ з питань, що стосуються досліджень походження патогенів, що мають епідемічний та пандемічний потенціал. Зокрема це стосується і COVID-19.

«Поява нових вірусів, здатних викликати епідемії та пандемії, — це факт природи, і хоча SARS-CoV-2 є останнім таким вірусом, на ньому цей процес не закінчиться», — заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

За його словами, розуміння того, звідки беруться нові патогени, необхідне для запобігання майбутніх спалахів різних хвороб.

Загалом ВООЗ отримала від кандидатів 700 заявок. Гебреєсус зазначив, що задоволений рівнем експертів і сподівається на співпрацю з ними, «щоб зробити світ безпечнішим».

Серед 26 експертів є вчені з епідеміології, ветеринарії, вірусології, геноміки, молекулярної біології, біобезпеки тощо. У складі SAGO — географічна і гендерна різноманітність, підкреслили в ВООЗ.

Попереду — двотижневі публічні консультації, під час яких ВООЗ отримуватиме відгуки про запропонованих членів SAGO. Після цього організація встановить умови першої зустрічі остаточно затверджених експертів.

Нове розслідування походження COVID-19

У вересні 2021 року стало відомо, що ВООЗ розпочинає нове розслідування стосовно походження коронавірусу Sars-CoV-2, який викликав пандемію. Науковці, які брали участь у попередньому такому розслідуванні, заявляли про спротив з боку Китаю, де зафіксували перших хворих на COVID-19.

Як писали в The Wall Street Journal, при ВООЗ створюють наукову дорадчу групу з питань походження сучасних патогенів. У ній працюватимуть 20 науковців, зокрема фахівців із лабораторної безпеки, біобезпеки, генетики й захворювань, що передаються через тварин.

Одним із перших завдань новоствореної групи стане дослідження гіпотези, чи міг коронавірус виникнути в лабораторії Інституту вірусології китайського міста Ухань. Саме ця установа згадується прихильниками теорії про штучне походження COVID-19.

Дискусії про походження вірусу

Наразі суспільство досі не знає точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: влітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

ВООЗ не відкидала жодної гіпотези про поширення коронавірусу — тобто, може йтися і про природний, і про штучний шляхи його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.

У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. На тлі цього 26 травня президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті протягом 90 днів підготувати звіт про походження коронавірусу. Після цього соціальна мережа Facebook вирішила не видаляти дописи про штучне походження коронавірусу.

Звіт представили Байдену наприкінці серпня, але спецслужби так і не змогли дійти висновку, чи перейшов вірус до людини природним шляхом, чи з'явився внаслідок витоку з лабораторії. У звіті наголошується, що необхідно залучити Китай до обміну лабораторними записами, зразками геному та іншою інформацією.