Китай просить ООН розслідувати ймовірний витік коронавірусу з військової бази у США
Постійний представник Китаю при ООН Чжень Сюй направив листа генеральному директору Всесвітньої організації охорони здоров’я із закликом розслідувати ймовірне походження коронавірусу у США.
Про це повідомляє Global Times.
У листі Сюй просить експертів ВООЗ перевірити, чи не міг коронавірус виникнути у лабораторії військової бази Форт-Детрик, що за 80 кілометрів на північ від Вашингтона, чи в лабораторії Університету Північної Кароліни.
Форт-Детрик раніше був центром розробки біологічної зброї у США, але після її заборони на міжнародному рівні там досліджували вірусні захворювання, наприклад Еболу. Китай називає базу «центром найтемніших експериментів уряду США».
Global Times стверджує, що науковці Університету Північної Кароліни на чолі з Ральфом Барічем ще у 2003 році спільно з працівниками Форт-Детрику оприлюднили дослідження, в якому показали можливість синтезу й модифікації коронавірусів.
Китай вимагає від США забезпечити повний доступ до згаданих лабораторій, а ВООЗ — здійснити «прозоре розслідування». Пекін наголошує: якщо Вашингтон наполягає на штучному походженні коронавірусу, то саме американські (а не китайські) лабораторії викликають підозру.
Global Times наголошує, що це перше подібне звернення Китаю до ООН щодо розслідування походження коронавірусу. До нього додали онлайн-петицію, яку запустило видання і яка, як стверджується, зібрала понад 25 мільйонів підписів.
Як пише BBC, Форт-Детрик в останні тижні став об’єктом пропаганди Китаю. Приміром, державний телеканал CCTV показав годинний фільм про базу, а китайська група CD Rev записала реп із рядками «Відкрийте двері у Форт-Детрик, пролийте світло на прихований секрет».
Ще раніше китайські ЗМІ активно цитували Facebook-сторінку нібито біолога зі Швейцарії Едварда Вілсона, який активно висловлювався проти розслідування походження COVID-19 у Китаї. Поки швейцарська влада не заявила, що такого громадянина в них не існує.
Це відбувалося на тлі підготовки розвідкою США звіту про походження коронавірусу. За даними The Wall Street Journal, спецслужби так і не змогли зробити остаточного висновку про те, звідки з'явився вірус.
Дискусії про походження вірусу
Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.
За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.
Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.
У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. На тлі цього 26 травня президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті протягом 90 днів підготувати звіт про походження коронавірусу. Після цього соціальна мережа Facebook вирішила не видаляти дописи про штучне походження коронавірусу.
- Поділитися: