Зеленський, Путін, Макрон і Меркель: усе про «нормандську зустріч»

У Парижі вперше за три роки відбулась зустріч у «нормандському форматі», який покликаний сприяти припиненню конфлікту на Донбасі. 9 грудня тут зустрілися президенти України, Франції, РФ та канцлерка Німеччини. Усі деталі цього дня дивіться та читайте у нашому текстовому онлайні:

Востаннє лідери країн зустрічалися в жовтні 2016 року. Відтоді президента Франції Франсуа Олланда замінив Макрон, а Петра Порошенка — Володимир Зеленський. Очікується, що сьогодні Зеленський зустрінеться з Путіним віч-на-віч. Це буде їхня перша зустріч.

У складі української делегації на переговорах у Парижі, окрім Зеленського, також глави МВС, СБУ, МЗС, міністр енергетики, виконавчий директор Нафтогазу.

Раніше повідомлялося, що голова Газпрому і міністр енергетики РФ також візьмуть участь у зустрічі.

Чотиристоронній формат перемовин про врегулювання конфлікту на Донбасі народився у червні 2014 року. Детальніше про те, звідки пішов «нормандський формат» читайте тут.

За кілька годин до зустрічі лідерів чотирьох країн, у Парижі поліція затримала активісток Femen, які перед Єлисейським палацом скандували «Stop Putin’s war!».

Напередодні українська діаспора вийшла на мітинг в Парижі перед «нормандською зустріччю», метою акції було застерегти, що «мир будь-якою ціною неможливий».

Українська сторона оголошувала свій план у різних публічних і непублічних форматах упродовж минулого тижня. Говорив про це і сам Володимир Зеленський.

Якщо підсумувати, то йдеться про:

 1. Припинення вогню по всій ліній фронту (зараз це 3 кілометри з 480).
 2. Масштабний обмін полонених. 
 3. Проведення виборів на нині окупованих територіях Донбасу водночас із місцевими виборами по всій Україні восени 2020.

Разом з тим сподівання на них небагато – хоча вибори точно обговорюватимуться.

Напередодні hromadske ставило питання низці європейських політиків у Берліні, Парижі, Брюсселі та інших столицях, чи йтиметься про зняття санкцій з Росії. Щоразу нас запевняли, що зняття санкцій щодо Донбасу можливе лише після повного виконання Мінських угод, а санкції щодо Криму взагалі не обговорюються, і знімати їх не планують. Зняття санкцій після сьогоднішньої зустрічі — взагалі не є питанням.

Співголова Європейської ради з міжнародних відносин, ексглава МЗС Швеції Карл Більдт зазначив, що зустріч в «нормандському форматі» покаже: чи є в Кремля воля врегулювати її конфлікт з Україною.

Глава МЗС Росії Сергій Лавров, а також глава російського Газпрому Олексій Міллер прибули до Єлисейського палацу, повідомляє кореспондентка hromadske. До складу російської делегації, окрім Путіна зокрема увійшли глава Міненерго Росії Олександр Новак, помічники президента РФ Юрій Ушаков і Владислав Сурков.

Меркель на боці України, якщо ідеться про Росію, саме вона наполягала на санкціях проти РФ за агресію в Україні, зазначив в інтерв'ю hromadske німецький журналіст Конрад Шуллер. Водночас є питання газопроводу Північний потік-2, що ставить її у суперечливе становище. «Вона підтримує будівництво цього газопроводу, очевидно, через економічний інтерес Німеччини», — зазначає журналіст.

Перша зустріч Зеленського і Путіна не буде обмежена у часі і її тривалість буде залежати від самих президентів, повідомив помічник президента РФ Юрій Ушаков, передає «Коммерсантъ». Головною темою зустрічі буде обговорення мінських домовленостей щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Зустріч, за його словами, відбудеться після саміту «нормандської четвірки». За даними видання, Кремль зайняв жорстку позицію з приводу послідовності виконання Мінських угод і переглядати не має наміру їх переглядати.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас прибув до місця проведення саміту в «Нормандійсьому форматі», повідомляють кореспонденти hromadske.

До Єлисейського палацу прибула канцлерка Німеччини Ангела Меркель, повідомляють кореспонденти hromadske. Її вже зустрів господар заходу Еммануель Макрон.

Українська делегація, зокрема, Андрій Єрмак, Сергій Шефір, Вадим Пристайко, Руслан Хомчак, Кирило Тимошенко прийшли до Єлисейського палацу.

Арсен Аваков іде останнім.

До Єлисейського палацу прибув президент України Володимир Зеленський.

Ймовірно російськийжурналіст голосно запитав у Зеленського, що він вважає успіхом і коли він зупинить війну. Президент України у відповідь показав знак перемоги — два пальці у формі літери V.

Президент Росії Володимир Путін також прибув до Єлисейського Палацу. Російська делегація підходить до Єлисейського палацу. У її складі — помічники президента РФ Владислав Сурков і Юрій Ушаков

Усі лідери прибули до Єлисейського палацу, отже саміт «нормандської четвірки» має початися вчасно. Лідери зустрічатимуться у закритому режимі.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Після завершення саміту Зеленський візьме участь у спільній прес-конференції з лідерами Франції, Німеччини та Росії. На ній озвучать підсумки зустрічей. Робоча сесія розрахована на три години, однак може тривати і довше. Опісля політики вийдуть до журналістів.

Попередні зустрічі за участі експрезидента тривали по 8-10 годин.

Детальніше про те, як проходитиме зустріч читайте тут.

Поки в Єлисейському палаці тривають зустрічі лідерів Франції, Німеччини, Росії та України, нагадуємо звідки пішов «нормандський формат», хто ще брав участь у перемовинах щодо Донбасу та чого вдалося досягти на минулих зустрічах?

В Офісі президента України повідомили, що завершилася двостороння зустріч Зеленського з Макроном. Це була перша двостороння зустріч у рамках перемовин, запланованих сьогодні для напрацювання бачення щодо завершення війни на Донбасі. Макрон як сторона, що приймає, ознайомив Зеленського зі сценарієм та форматом проведення переговорів.

Заплановані також зустрічі Зеленського з Меркель та Путіним, а також зустріч чотирьох лідерів.

Триває двостороння зустріч Зеленського та Меркель.

Читайте також: Оточення Меркель не розраховує на вирішення війни на Донбасі після «нормандської зустрічі» — німецький журналіст

Як повідомила журналістка hromadske з Парижа, спільна пресконференція відбудеться близько 22-ї за Києвом. Раніше повідомлялося, що брифінг буде близько 20-ї.

Путін і Меркель також вже провели двосторонні перемовини, пише «Коммерсантъ». Тема бесіди Меркель і Путіна попередньо не розкривалася. Утім напередодні німецька канцлерка говорила, що обговорить із російським президентом висилку двох російських дипломатів із Берліна — це сталося після затримання громадянина Росії, підозрюваного у вбивстві етнічного чеченця Зелімхана Хангошвілі в центрі Берліна.

Про деталі цієї справи, а також те, чому вони призвели до дипломатичного демаршу ФРН, читайте тут.

Українська сторона оголошувала свій план у різних публічних і непублічних форматах упродовж минулого тижня. Говорив про це і сам Володимир Зеленський.

Якщо підсумувати, то йдеться про:

 1. Припинення вогню по всій ліній фронту (зараз це 3 кілометри з 480).
 2. Масштабний обмін полонених. 
 3. Проведення виборів на нині окупованих територіях Донбасу водночас із місцевими виборами по всій Україні восени 2020.

Разом з тим сподівання на них небагато – хоча вибори точно обговорюватимуться.

Президенти Росії та Франції завершили двосторонню зустріч, повідомляє кореспондентка hromadske.

Тоді як зустріч між Ангелою Меркель і Володимиром Зеленським ще триває.

Завершилася двостороння зустріч Зеленського з Меркель. Зараз чотири лідери зберуться на перемовини у «Нормандському форматі». В Офісі президента України підтвердили, що зустріч Зеленського з Путіним запланована.

Делегації країн «нормандської четвірки» збираються в залі, де відбудеться чотиристороння зустріч.

Зокрема, вже зайшли представники України.

Представники російської делегації також увійшли до зали.

Лідери «нормандської четвірки» сіли за один стіл — почалася протокольна частина перемовин у чотиристоронньому форматі. По її завершенню очікується спільна пресконференція очільників України, Росії, Франції та Німеччини — вона запланована орієнтовно на 22:00 за Києвом після робочої вечері. Пресу попросили вийти із зали.

Президент України Володимир Зеленський, президент Росії Володимир Путін, канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон уперше сіли за один стілНаталка Гуменюк/hromadske

Путін і Зеленський домовилися поспілкуватися до спільної прес-конференції «нормандської четвірки». Про це повідомили в Офісі президента України, також це підтвердив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, передає «Интерфакс».

Раніше повідомлялося, що президенти РФ і України проведуть зустріч вже після спільної прес-конференції «нормандської четвірки».

Президенти Зеленський, Макрон та Путін під час зустрічі в Парижі, 9 грудня 2019-гоEPA-EFE/IAN LANGSDON/POOL

Зустріч «четвірки» відбувається в закритому режимі, представників ЗМІ на переговорах немає.

Поки лідери проводять зустріч, запитуємо в ексміністра закордонних справ Павла Клімкіна, чому «Нормандії» не було останні три роки й скільки разів Порошенко зустрічався з Путіним щодо Донбасу.

Заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що зустріч лідерів триватиме ще кілька годин. Двосторонньої зустрічі Зеленського і Путіна ще не було, вона запланована пізніше.

«Настрій доволі робочий», — додав Тимошенко.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Лідери країн обговорюють комюніке, яке має бути оприлюднене за результатами саміту, повідомив Тимошенко. За його словами, на зустрічі, зокрема, присутні помічник президента України Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Вадим Пристайко, начальник Генерального штабу Збройних сил Руслан Хомчак та радник Президента України Руслан Демченко.

Загальна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та Росії закінчилась. Як повідомила кореспондентка hromadske, починається зустріч Зеленського з Путіним.

Після цього очікується вихід чотирьох лідерів до преси.

Президент України Володимир Зеленський, президент Росії Володимир Путін і президент Франції Еммануель Макрон, Париж, 9 грудня 2019 рокуEPA-EFE/IAN LANGSDON/POOL

За даними журналістів hromadske у Парижі, зустріч Зеленського і Путіна триватиме 30 хвилин. Після того усі учасники переговорів повернуться на спільну вечерю і о 22-й за Києвом відбудеться спільна пресконференція.

В Офісі президента України повідомили, що двостороння зустріч Путіна та Зеленського перервала переговори «нормандської четвірки».

«Потому відновляться переговори у чотиристоронньому форматі», — повідомили в Офісі.

На тлі переговорів у Парижі під Офісом президента у Києві триває акція протесту. Урядовий квартал охороняють Нацполіція, військовослужбовці Нацгвардії. До Офісу Зеленського прийшло близько 800 людей, повідомила кореспондентка hromadske.

Акцію координують політичні сили, зокрема «Свобода», «Національний корпус».

Серед координаторів – «Рух опору капітуляції», «Національні дружини», «Демократична сокира». Організатори заявили, що очікують брифінг Володимира Зеленського о 22:00, який будуть транслювати на великому екрані, після цього вони вирішать свої подальші дії.

Акція протесту в Києві, 9 грудня 2019Віка Рощина/hromadske

Як повідомляє кореспондентка hromadske, спільна заява «нормандської четвірки» ще обговорюється.

Переговори Зеленського і Путіна все ще тривають. Тим часом, глава МВС України Арсен Аваков опублікував фото зали, де очікують на спільний брифінг «четвірки».

Двостороння зустріч Путіна і Зеленського закінчилась. Вона тривала понад годину. Як повідомила кореспондентка hromadske, Путін на питання, чи задоволений він результатами зустрічі, відповів: «I am happy».

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Путін і Зеленський приєдналися до спільної вечері лідерів «нормандської четвірки» — брифінг за результатами їхніх переговорів затримується, ймовірно, на годину.

Підхід до преси буде близько 23:00 за Києвом — ми транслюватимемо його наживо.

Переговори знову повернулися до формату «четвірки» у рамках робочої вечері, повідомили в Офісі президента України.

«Усе іде добре з точки зору державної позиції», — розповів журналістам у Парижі глава МВС України Арсен Аваков. Деталей переговорів він не повідомив.

«Домовилися продовжувати домовлятися», — так прокоментував переговори виконавчий директор НАК Нафтогаз Україна Юрій Вітренко. За його словами, представники України та РФ не змогли досягти домовленостей по газу.

Наші журналісти працюють в Єлисейському палаці, дивіться незабаром трансляцію прес-конференції «нормандської четвірки».

Як повідомили кореспондентці hromadske джерела в офіційній українській делегації, буде продовжено дію чинного закону про особливий статус Донбасу. Раніше президент Зеленський пропонував розробляти новий закон про особливий статус.

Також, за даними джерела в українській делегації, попередньо новий обмін полонених відбудеться до 31 грудня.

Путін і Зеленський не дійшли згоди щодо відновлення контролю над кордоном. Президент РФ пропонував спершу провести вибори на непідконтрольних територіях Донбасу, а вже після цього Україна матиме можливість отримати контроль над ділянкою кордону з РФ. Як повідомили hromadske джерела в українській делегації, Володимир Зеленський не погодився з цією послідовністю дій.

Президент України Володимир Зеленський під час саміту в Парижі, 9 грудня 2019 року ЕРА

Як повідомили hromadske в українській делегації, Зеленський та Путін не домовилися про проведення виборів на окупованому Донбасі та виведення звідти російських військ.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Як повідомляє кореспондентка hromadske, вечеря лідерів «нормандської четвірки» завершилась. Найближчим часом Меркель, Макрон, Зеленський і Путін вийдуть до преси.

Українська делегація вийшла з перемовин у «нормандському форматі» — ми запитали у них, як настрій. Андрій Богдан, глава Офісу президента, каже: «Нормальний». За кілька хвилин відбудеться пресконференція за підсумками зустрічі.

Кирило Тимошенко, Андрій Богдан та Вадим Пристайко, Париж, 9 грудня 2019-го hromadske

Згідно з комюніке, яке є у розпорядженні hromadske, сторони домовились про повне припинення вогню до кінця 2019 року.

А також:

  • сторони вважають необхідним «формули Штайнмаєра» в українське законодавство, відповідно до формулювання, погодженого Тристоронньою контактною групою.
  • обмін полонених у форматі «всіх на всіх».
  • розведення ще на трьох ділянках уздовж лінії розмежування.
  • буде надаватися доступ всіх організації, зокрема, представників Червоного Хреста до всіх полонених.
  • зустріч у межах наступних 4-х місяців також прописана в комюніке.

Президент Франції Еммануель Макрон за підсумками саміту заявив, що сторони домовились про припинення вогню:

«Ми змогли на самому високому рівні підкреслити що ми намагаємося дістатися миру, справедливого і стійкого. і покласти край цьому конфлікту. Це відкрита рана на європейському континенті. Ми маємо дістатися стабільності в Європі. Ці домовленості (Мінські) є базою вирішення конфлікту. Ми вже розпочали розведення у трьох пілотних зонах, як було узгоджено в 2016 році. Також провели обмін полоненими. Вдалося консолідувати припинення вогню, продовжити розведення сил. Зараз потрібно доручити міністрам закордонних справ та радникам узгодити безпекові умови для того, аби через 4 місяці довести до кінця всі передумови для проведення місцевих виборів на Донбасі. Це дасть основу довіри і ми зможемо рухатися в напрямку».

Настя Станко/hromadske

Формула Штайнмаєра яка буде іти на користь Україні, заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

«Бо Штайнмаєр запропонував як крок за кроком реалізовувати Мінські угоди і коли буде запроваджено закон про особливий статус Донбасу. Про це ми говорили — Україна зараз цю формулу визнала і вона разом з РФ погодилася. Це великий прорив. Ми домовилися про три пункти. Досі не запроваджено перемир’я, дуже багато мін уздовж контактної лінії. Треба проводити розведення сил. Передбачається розмінування. До березня 2020 треба зробити ще 2 зони розведення — біля Станиці і Петрівського. Мандат ОБСЄ не повністю використовувався. Ми домовилися щоб не 12 годин вони спостерігали, а 24 години 7 днів на тиждень. Крім того домовилися щодо політичних умов реалізації Мінська. Буде відігравати важливу роль закон про особливий статус. Погодилися о через 4 місяці ми знову зустрінемося, а до того глави МЗС будуть домовлятися про політичні і безпекові умови»

Президент України Володимир Зеленський коментуючи зустріч зазначив, що «було довго», але змістовно.

Зеленський підтвердив, що до кінця року відбудеться обмін полонених. Водночас, за словами Зеленського, є багато питань щодо яких не вдалося дійти згоди.

«Українська сторона наполягала, що комплексне розв'язання питань неможливе без безпекової ситуації на сході. Лише з безпекою можна вирішити політичне питання. Погодили невідкладні заходи щодо стабілізації безпекової ситуації — повне припинення вогню на сході, яке повинне розпочатися до кінця року. Підтримують сторони оновлений план щодо розмінування територій. Країни сприяють звільненню осіб до 31 грудня 2019 року за принципом всіх на всіх. Погоджено про додаткові зони розведення одночасно в трьох точках. Я наполягав на необхідності відновлення Україною повного контролю за держкордоном. Упевнений ми повернемося до цього питання на наступній зустрічі через 4 місяці. Також я наголошував на виведенні всіх іноземних формувань з Донбасу. Я підкреслив що проведення місцевих виборів на окупованих територіях можливе відповідно до стандартів ОБСЄ. Є ще багато питань, які сьогодні нам не вдалося вирішити на жаль. Потрібно обов’язково це зробити в майбутньому. Ми обов’язково це зробимо разом».

«Сам факт того, що нам вдалося розблокувати цей діалог, це дуже позитивно», — зазначив він.

Путін заявив, що «нормандська четвірка» ухвалила документ, який зобов'язує сторони виконати Мінські домовленості. Зокрема, «зміни до Конституції щодо особливого статусу» Донбасу.

Володимир Зеленський, Ангела Меркель, Еммануель Макрон, Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019 року EPA-EFE/LUDOVIC MARIN / POOL

Зеленський: «Якщо ми говоримо, то немає замороженого конфлікту».

Путін: «Є потепління...Росія буде робити все, що від неї залежить, для того, щоб всі проблеми були вирішені, а конфлікт — вичерпаний. Але хочу підкреслити, щоб конфліктуючі сторони між собою домовлялися, щоб був діалог. Жоден конфлікт не вирішується без діалогу між конфліктуючими сторонами».

Тим часом під Офісом президента в Києві учасники протесту дивляться звернення Зеленського.

Журналістка hromadske Наталка Гуменюк запитала: чи правильно ми розуміємо, що немає зміни в принципових домовленостях, тобто, немає домовленості, що Україна контролюватиме контроль над своїм кордоном з РФ на Донбасі?

Зеленський зазначив, що у них з Путіним дійсно різне бачення контролю над кордоном.

Нормандський саміт завершився. Про підсумки детальніше читайте тут, а також незабаром у нашому спецрепортажі. Дякуємо, що доєдналися до нас сьогодні. hromadske продовжує детально висвітлювати питання щодо ситуації на Донбасі. Ми зможемо і надалі працювати для вас, якщо ви підтримаєте нас на Спільнокошті. Підтримуйте незалежну журналістику.