У своїх свідченнях у справі імпічменту Дональда Трампа колишня старша директорка з питань Європи та Євразії Ради нацбезпеки США Фіона Гіл розповіла про свої зустрічі з російськими посадовцями щодо президентських виборів в Україні.

За словами Фіони Гіл, таких зустрічей було дві. Перша відбулася між двома турами президентських виборів в Україні. Тоді ще американська сторона не знала, хто стане переможцем.

«І я сказала росіянам: можливо, ви оберете нову лінію поведінки в цьому питанні? Ви створюєте тривалу ворожнечу з країною, яка за інших умов була б для вас братньою», — згадує Гіл.

На другій зустрічі на саміті «Великої двадцятки» в японській Осаці, вже після обрання Зеленського, Гіл спілкувалася з російськими колегами з Ради нацбезпеки. Там вона закликала росіян відмовитися від ярлика «фашистського уряду» щодо української влади.

«(Зеленського — ред.) не можна описати як такого, хто є ворожим щодо України чи російськомовних. І вони (росіяни — ред.) не могли з цим сперечатися», — пригадує Гіл.

Тоді, за її словами, російська сторона намагалася скористатися слабкістю України, аби висунути їй додаткові умови для нормалізації ситуації: зокрема це максимальна автономія для Донецької та Луганської областей, за якої вони могли б впливати на зовнішню політику України — аж до блокування перспективи членства в НАТО та ЄС.

Нагадаємо, за словами Гіл, Росія також пропонувала США «обміняти» Україну на Венесуелу.

Фіона Гіл дала свої свідчення перед Конгресом у межах розслідування щодо імпічменту Дональда Трампа 14 жовтня. Стенограму її допиту виклали у відкритий доступ 8 листопада.

31 жовтня Палата представників США проголосувала за резолюцію, яка переводить розслідування імпічменту Трампа в публічну площину.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Хто такі Парнас і Фруман?

10 жовтня 2019-го у США затримали двох бізнесменів, вихідців із Радянського Союзу, Ігоря Фрумана та Льва Парнаса. The Wall Streat Journal зазначало, що вони пов'язані із адвокатом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані, надавали послуги для українського олігарха Дмитра Фірташа.

Фрумана і Парнаса викликали для свідчень у Конгресі США в межах розслідування про ймовірний тиск Трампа на Зеленського. Однак бізнесмени відмовилися виступати перед конгресменами.

Фруман і Парнас — уродженці України та Білорусі, мають американське громадянство. Обидва вони вели бізнес у США і фінансували Республіканську партію на парламентських виборах 2018 року. Затримання Фрумана і Парнаса у США пов’язане саме зі звинуваченнями у порушенні законодавства про фінансування виборчої кампанії, обмані Федеральної виборчої комісії та змові.

У 2018 році Фруман і Парнас перевели на користь Республіканської партії та прихильників Трампа кошти, на суму понад 500 тисяч доларів. Великі платежі надсилали з рахунків нещодавно відкритих компаній, зокрема спільної Global Energy Producers LLС.

За інформацією Федеральної виборчої комісії, у 2018 році Фруман і Парнас пожертвували 325 тисяч доларів компанії America First Action, яка підтримує Трампа. Прокурори у США припустили, що частина оштів була незаконно отримана від іноземців, зокрема росіян.

BuzzFeed News і OCCRP, які провели спільне розслідування, з’ясували, що саме Фруман і Парнас організували переговори Джуліані з ексочільниками ГПУ Юрієм Луценком та Віктором Шокіним, які радили Джуліані, як вплинути на репутацію Джо Байдена — потенційно головного конкурента Трампа на виборах.

Напередодні інавгурації Зеленського, у травні 2019 року, Фруман і Парнас приїздили до Києва і провели кілька зустрічей з майбутньою владою. За даними розслідувачів OCCRP, у період між першим та другим туром виборів бізнесмени спілкувалися з Сергієм Шефіром (нинішній помічник Зеленського) та Іваном Бакановим (нинішній глава Служби безпеки України). Парнас та Фруман також намагались встановити контакт з новим президентом України через олігарха Ігоря Коломойського. Останній каже, що після перемоги Зеленського на президентських виборах, Парнас та Фруман приїздили до нього в Ізраїль, де він мешкав на той час та намагались домовитись про зустріч з Зеленським, але Коломойський відмовився бути посередником.

А в травні 2019 року Джуліані назвав і Парнаса, і Фурмана «своїми клієнтами», пишучи у Twitter про погрози їм з боку Ігоря Коломойського. Крім того, Парнас і Фруман імовірно намагалися домогтися усунення Марі Йованович з посади експослині США в Україні.

Поділитись: