Голова податкової Сергій Верланов. Хто він і які зміни пропонує

23 квітня Конкурсна комісія вищого корпусу державної служби обрала голову Державної податкової служби України Сергія Верланова, який до цього виконував обов'язки заступника міністра фінансів. Конкурс проводили через те, що уряд вирішив розділити Державну фіскальну службу на податкову та митницю для проведення «більш ефективних» реформ у цих напрямках. Громадське розповідає, що відомо про головного податківця країни.
Хто такий
Сергій Верланов здобув вищу освіту у Львівському національному університеті імені Івана Франка. У 2008 році отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук зі спеціальності «Теорія та історія держави і права».
Після завершення навчання працював юрисконсультом у низці підприємств Львівської області.
У листопаді 2008 року почав працювати на посаді юриста в одній із компаній Великої четвірки — PwC, де пропрацював до червня 2015 року. Після того три роки обіймав посаду партнера у провідній юридичній фірмі України Sayenko Kharenko.
Міжнародний рейтинг The Legal 500 та дослідження Ukrainian Law Firms видавництва «Юридична практика» у 2016 році рекомендували Верланова як юриста у справах щодо оподаткування в Україні.
У 2015-2017 роках був співголовою юридичного правового комітету Американської торгової палати в Україні.
З 2016 року — член Громадської ради доброчесності та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (делегований Асоціацією правників України).
26 липня 2018 року призначений на посаду заступника міністра фінансів України після звільнення команди колишнього очільника відомства Олександра Данилюка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим запам'ятався на посаді міністра фінансів Олександр Данилюк
Задекларував 6 квартир у Львові та Києві та 5 автомобілів. У 2018 році отримав майже 159 тисяч гривень зарплати як партнер у компанії Sayenko Kharenko та майже 100 тисяч гривень на місяць зарплати у Мінфіні. Водночас на посаді голови податкової служби уряд обіцяє йому 24 тисячі гривень зарплати, а також різноманітні премії.
Також, судячи з його декларації, у 2018 році працював на низку американських та французьких компаній.
Робота у Мінфіні
У Міністерстві фінансів Верланов відповідав за податковий та митний напрямки.
Утім, його призначенню передував скандал між головою уряду та міністром фінансів Данилюком, які «посварилися» за посаду, яку згодом посів Верланов. Цей скандал, зрештою, призвів до відставки Данилюка та призначення посаду голови Мінфіну Оксани Маркарової.
У своїй роботі в уряді Верланов називав три ключові пріоритети: реформу ДФС, податкової міліції та боротьбу з контрабандою. Водночас провести ці реформи йому не вдалося через непорозуміння з депутатами Ради.

Що пропонує
Під час конкурсу на голову служби Сергій Верланов запропонував скоротити кількість працівників податкової служби, піднявши за рахунок цього заробітну плату решті податківців. Також Верланов назвав одним зі своїх найбільших пріоритетів на посаді голови податкової «грандіозне оновлення ДФС» за рахунок залучення молоді та студентів.
Він також планує зробити податкову ефективнішою шляхом підвищення професійної підготовки кадрів.
Верланов також пропонує:
- демілітаризувати ДФС — тобто відокремити правохоронну складову (податкову поліцію) в окремий орган, натомість сконцентруватися на сервісній складовій;
- перейти до ризикоорієнтованого управління і планування діяльності: це дозволить бізнесу краще розуміти, зокрема, причину перевірок;
- максимально перевести сервіси у діджитал. На думку Верланова, легкість сплати податків є одним із вирішальних факторів їхньої сплати чи несплати, тому новий голова пропонує зробити цей процес максимально простим і доступним;
- «Легко, зрозуміло, транспарентно, сучасно» — новий принцип роботи податкової. Верланов прагне впровадити відкритість і прозорість ДФС для всіх — аби кожен українець та кожен бізнес розумів, скільки сплачує податків, для чого і на що вони витрачаються.
Раніше стало відомо, що суд призупинив конкурс на обрання голови Державної митної служби. У Мінфіні заявили, що призупинення конкурсу не скасує його проміжних результатів.
20 березня Кабмін оголосив конкурс на голів податкової та митної служб. Зарплата керівників нових служб складе по 24 тисячі гривень.
10 квітня Роман Насіров, який раніше очолював фіскальну службу, подав позов до Кабінету міністрів України з вимогою скасувати конкурси на посади голів податкової та митної служб.
18 грудня 2018 року уряд ухвалив рішення про розділення ДФС на 2 окремих органи — митну та податкову служби, а 6 березня 2019 року затвердив відповідні положення про ці державні органи.
Державна фіскальна служба була створена у 2014 році як правонаступник Міністерства доходів і зборів України. Вона відповідальна за податковий та митний напрям. У часи президентства Віктора Януковича, Міністерство доходів і зборів підозрювали у створенні централізованих схем з ухилення від оподаткування та відмивання коштів, а також «торгівлі» податковими кредитами з податку на додану вартість, які завдали збитків державі на мільярди гривень.
- Поділитися: