Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко проголосував на виборах, Мінськ, 9 серпня 2020
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко вже проголосував на виборах 9 серпня. Після голосування він відповів на деякі запитання журналістів. І ось, що він сказав.

Про це повідомляє TUT.by.

Лукашенко запевнив, що «ситуація на виборах не вийде з-під контролю», а з «завтрашнього дня країна не опиниться в хаосі чи громадянській війні».

Також чинний президент відповів на питання журналістів видання TUT.by, яке є одним із найпопулярніших у країні. Видання запитало, що влада може запропонувати людям, які хочуть брати участь у суспільно-політичному житті Білорусі, крім арештів та звільнень з роботи. На що Лукашенко вирішив висловити свою думку про медіа.

«Ви ображаєтеся, що ОМОН когось взяв, образив ... Невже ви не розумієте, що всі ваші прихильники, тутбаївці, свабоди (Білоруське бюро «Радіо Свобода» — ред.) та інші — мордобою хотіли!.. У мене інформації достатньо. Поки мордобою не було, просто ми вас поставили на місце», — сказав Лукашенко.

До того ж президент пригрозив журналістам «розібратися», якщо вони хочуть повалити владу, та закликав «поводитися по закону».

«Якщо ви будете боротися проти країни, якщо ви будете намагатися хоч в найдрібніших речах направити країну в хаос і дестабілізувати атмосферу — ви отримаєте від мене миттєву відповідь, це ж мої конституційні повноваження», — запевнив він.

Не забув Лукашенко і згадати про Росію, пише «Euroradio». Він запевнив, що відносини між країнами не погіршуються попри те, що у Білорусі затримали 33 найманців приватної військової компанії «Вагнера», які начебто приїхали, щоб дестабілізувати ситуацію в країні.

Також Лукашенко порадив Путіну берегти себе в часи коронавірусу, бо хвороба «гидка, далі нікуди».

Що з виборами у Білорусі?

О 8:00 9 серпня у Білорусі та за кордоном відкрилися виборчі дільниці. Вибори триватимуть до 20:00. Після цього очікуються попередні результати голосування.

Крім Олександра Лукашенка, який на посаді вже 26 років, у виборах беруть участь Світлана Тіхановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень. Головною опоненткою вважають саме Тіхановську.

На виборах уже проголосували Олександр Лукашенко, Ганна Конопацька та Андрій Дмитрієв.

В'їзд до Мінська в день виборів охороняють правоохоронці, а в центрі столиці помітили військову техніку. Також у місті закрили проїзд до центральної площі та огородили підхід до Палацу Республіки та Палацу профспілок.

«Радіо Свобода» повідомляє про недопуск незалежних спостерігачів на дільниці. Тож вони не зможуть зафіксувати фальсифікації під час голосування.

Користувачі повідомляють про збої в роботі інтернету. Влада каже, що причиною є іноземний трафік та атака на держустанови.

Як Лукашенко вже заважав виборам

Один зі способів фальсифікації виборів — дострокове голосування 4-8 серпня. Адже це дає можливість владі ще більше впливати на результати виборів, бо, зокрема, незалежні спостерігачі не могли беззупинно стежити за чесністю волевиявлення упродовж 4-5 днів. Так, за 5 днів начебто проголосували вже 41,7% виборців.

Проте 8 серпня ініціатива «Чесні люди» розповіла, що проаналізувала дані на 605 дільницях і виявила, що в середньому явку завищили у півтора раза. Так, у протоколах комісії записали, що на цих дільницях проголосувала 34 471 людина, однак спостерігачі нарахували лише 22 149, які зайшли на дільниці. Тобто, у протоколах записано куди більше людей, ніж їх фізично зайшло на дільницю.

Другий спосіб завадити виборам — більше затримань. Чим ближче була дата виборів, тим більше місцевий силовий апарат намагався подавити суперників Лукашенка та бачив «змови» повсюди.

Так, на 10 діб кожного арештували двох діджеїв, які поставили на міському святі у Мінську пісню «Перемен!» гурту «Кіно». У цей же день в Мінську водії влаштували імпровізований автомайдан: сигналили і вмикали ту ж таки пісню «Перемен!».

Пізніше ввечері силовики затримували велосипедистів, які влаштували велопробіг солідарності. А українських журналістів затримали і депортували з Білорусі.

Лише за день до виборів, 8 серпня, міліція затримала членкиню об’єднаного штабу кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тіхановської Марію Колеснікову. Через пів години її відпустили, а правоохоронці сказали, що «переплутали з іншою людиною». Перед цим затримали очільницю штабу Тіхановської — Марію Мороз.

9 серпня Тіхановська заявила, що затримали 7 членів її штабу і ще одна людина не виходить на зв'язок.

Хто така Тіхановська?

Світлана Тіхановська — дружина ютуб-блогера Сергія Тіхановського, автора і ведучого популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами підписників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі).

Саме її чоловік планував іти в президенти. Задовго до початку виборчої кампанії Тіхановський їздив країною і спілкувався з людьми в прямому ефірі. Під час однієї з таких поїздок його затримали й посадили на добу. Тоді у президенти пішла дружина.

Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу. Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську.

Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко має на виборах реального конкурента. Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Поділитись: