Білоруські військові прийшли на вибори президента, Мінськ, 9 серпня 2020
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

У Білорусі розпочалися вибори президента. Головними претендентами на цю посаду є чинний президент Олександр Лукашенко та опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська. Виборчі дільниці в Білорусі працюватимуть з 8:00 до 20:00.

У Білорусі працюватимуть 5 767 виборчих дільниць, а за кордоном — ще 44. Взяти участь у виборах можуть 6,8 млн білорусів, передає ТАСС.

Президента вважатимуть обраним, якщо за нього проголосує понад половина громадян, які пройшли на вибори. Другий тур виборів у Білорусі проводили лише у 1994 році. В інших роках Лукашенко перемагав одразу у першому турі.

Крім Олександра Лукашенка, який на посаді вже 26 років, у виборах беруть участь Світлана Тіхановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень. Головною опоненткою вважають саме Тіхановську.

Як передає видання TUT.by, через проведення виборів міліцію перевели в посилений режим роботи. Громадян попросили дотримуватися «законного порядку», бо за його порушення обіцяють «негайно реагувати з використанням усіх законних повноважень».

У центрі Мінська також огородили палац для урочистих подій Палац Республіки та Палац профсоюзів.

А користувачі видання помітили, як у центрі Мінська проїжджала військова техніка.

Як пише Радіо Свобода, на в'їзді до Мінська стоїть автівка ДАІ, дві військові машини, люди в бронежилетах, балаклавах та шоломах. Швидкість проїзду там зменшили до 20 км/год.

Також у Мінську перекрили в'їзд до Майдану Незалежності, також заборонили паркування на вулиці поряд.

Крім того, видання «Медіазона» повідомляє про перебої в роботі мобільного та провідного інтернету декількох операторів: ByFly, MTS, Life, «Космос ТВ».

Як Лукашенко вже заважав виборам

Один зі способів фальсифікації виборів — дострокове голосування 4-8 серпня. Адже це дає можливість владі ще більше впливати на результати виборів, бо, зокрема, незалежні спостерігачі не могли беззупинно стежити за чесністю волевиявлення упродовж 4-5 днів. Так, за 5 днів начебто проголосували вже 41,7% виборців.

Проте 8 серпня ініціатива «Чесні люди» розповіла, що проаналізувала дані на 605 дільницях і виявила, що в середньому явку завищили у півтора раза. Так, у протоколах комісії записали, що на цих дільницях проголосувала 34 471 людина, однак спостерігачі нарахували лише 22 149, які зайшли на дільниці. Тобто, у протоколах записано куди більше людей, ніж їх фізично зайшло на дільницю.

Другий спосіб завадити виборам — більше затримань. Чим ближче була дата виборів, тим більше місцевий силовий апарат намагався подавити суперників Лукашенка та бачив «змови» повсюди.

Так, на 10 діб кожного арештували двох діджеїв, які поставили на міському святі у Мінську пісню «Перемен!» гурту «Кіно». У цей же день в Мінську водії влаштували імпровізований автомайдан: сигналили і вмикали ту ж таки пісню «Перемен!».

Пізніше ввечері силовики затримували велосипедистів, які влаштували велопробіг солідарності. А українських журналістів затримали і депортували з Білорусі.

Лише за день до виборів, 8 серпня, міліція затримала членкиню об’єднаного штабу кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тіхановської Марію Колеснікову. Через пів години її відпустили, а правоохоронці сказали, що «переплутали з іншою людиною». Перед цим затримали очільницю штабу Тіхановської — Марію Мороз.

9 серпня Тіхановська заявила, що затримали 7 членів її штабу і ще одна людина не виходить на зв'язок.

Що відбувалося з виборами в Білорусі та хто така Тіхановська?

Світлана Тіхановська — дружина ютуб-блогера Сергія Тіхановського, автора і ведучого популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами передплатників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі).

Саме її чоловік планував іти в президенти. Задовго до початку виборчої кампанії Тіхановський їздив країною і спілкувався з людьми в прямому ефірі. Під час однієї з таких поїздок його затримали й посадили на добу.

ЦВК відмовилася приймати заяву про реєстрацію ініціативної групи, і тоді її від свого імені подала дружина блогера.

Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу. Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську.

Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко має на виборах реального конкурента. Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Поділитись: