У Білорусі в день виборів президента, 9 серпня, зі збоями працює інтернет декількох операторів: ByFly, MTS, Life, «Космос ТВ».

Про це повідомляє видання «Медіазона»

Кореспонденти видання у Мінську повідомляли, що мобільний та домашній інтернет працює нестабільно: зв'язок повністю зникає на декілька хвилин, потім ненадовго повертається. Втім подзвонити не вдається.

Заступник гендиректора телекомунікаційної компанії «Белтелеком» Вадим Шайбаков каже, що наразі справді є перебої з доступом до деяких ресурсів, а причина цього — «іноземний трафік у великій кількості». І поки «Белтелеком» не може зрозуміти, чи цей трафік генерують люди, чи машини, передає білоруський телеграм-канал Onliner.

Натомість кореспондент російського телеканалу «Дождь» Василій Полонський написав, що у Мінську ідеальний інтернет. Згодом він повідомив, що погано працює Twitter.

Національний центр реагування на комп'ютерні інциденти Білорусі каже, що причина проблеми зі зв'язком — атака на державні ресурси. У коментарі «Медіазона» засновник Red Shield VPN розповів, що ця причина може бути правдою, бо атака могла завантажити канали «Белтелекому» і люди відчувають погіршення зв'язку. Але експерт не розуміє, у кого може бути бажання атакувати держресурси:

«Ми розуміємо контекст — у влади є мотивація вимкнути інтернет».

Раніше білоруська влада допускала вимкнення інтернету, якщо буде загроза нацбезпеці. Після таких заяв деякі білоруські ЗМІ, зокрема «Радіо Свобода», та телеграм-канали підготували інструкції, як обійти блокування різних ресурсів.

До того ж голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина попередила, що на виборчих дільницях можуть ввести пропускний режим, якщо ввечері голосувати прийде занадто багато виборців.

Що з виборами у Білорусі?

О 8:00 9 серпня у Білорусі та за кордоном відкрилися виборчі дільниці. Вибори триватимуть до 20:00. Після цього очікуються попередні результати голосування.

Крім Олександра Лукашенка, який на посаді вже 26 років, у виборах беруть участь Світлана Тіхановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень. Головною опоненткою вважають саме Тіхановську.

В'їзд до Мінська в день виборів охороняють правоохоронці, а в центрі столиці помітили військову техніку. Також у місті закрили проїзд до центральної площі та огородили підхід до Палацу Республіки та Палацу профспілок.

«Радіо Свобода» повідомляє про недопуск незалежних спостерігачів на дільниці. Тож вони не зможуть зафіксувати фальсифікації під час голосування.

На виборах уже проголосували Олександр Лукашенко, Ганна Конопацька та Андрій Дмитрієв.

Як Лукашенко вже заважав виборам

Один зі способів фальсифікації виборів — дострокове голосування 4-8 серпня. Адже це дає можливість владі ще більше впливати на результати виборів, бо, зокрема, незалежні спостерігачі не могли беззупинно стежити за чесністю волевиявлення упродовж 4-5 днів. Так, за 5 днів начебто проголосували вже 41,7% виборців.

Проте 8 серпня ініціатива «Чесні люди» розповіла, що проаналізувала дані на 605 дільницях і виявила, що в середньому явку завищили у півтора раза. Так, у протоколах комісії записали, що на цих дільницях проголосувала 34 471 людина, однак спостерігачі нарахували лише 22 149, які зайшли на дільниці. Тобто, у протоколах записано куди більше людей, ніж їх фізично зайшло на дільницю.

Другий спосіб завадити виборам — більше затримань. Чим ближче була дата виборів, тим більше місцевий силовий апарат намагався подавити суперників Лукашенка та бачив «змови» повсюди.

Так, на 10 діб кожного арештували двох діджеїв, які поставили на міському святі у Мінську пісню «Перемен!» гурту «Кіно». У цей же день в Мінську водії влаштували імпровізований автомайдан: сигналили і вмикали ту ж таки пісню «Перемен!».

Пізніше ввечері силовики затримували велосипедистів, які влаштували велопробіг солідарності. А українських журналістів затримали і депортували з Білорусі.

Лише за день до виборів, 8 серпня, міліція затримала членкиню об’єднаного штабу кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тіхановської Марію Колеснікову. Через пів години її відпустили, а правоохоронці сказали, що «переплутали з іншою людиною». Перед цим затримали очільницю штабу Тіхановської — Марію Мороз.

9 серпня Тіхановська заявила, що затримали 7 членів її штабу і ще одна людина не виходить на зв'язок.

Хто така Тіхановська?

Світлана Тіхановська — дружина ютуб-блогера Сергія Тіхановського, автора і ведучого популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами підписників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі).

Саме її чоловік планував іти в президенти. Задовго до початку виборчої кампанії Тіхановський їздив країною і спілкувався з людьми в прямому ефірі. Під час однієї з таких поїздок його затримали й посадили на добу. Тоді у президенти пішла дружина.

Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу. Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську.

Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко має на виборах реального конкурента. Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Поділитись: