У червні 2018 року спецпрокурор США Роберт Мюллер, який розслідує втручання Росії у вибори в США, звинуватив громадянина України Костянтина Килимника у змові з екс-головою передвиборного штабу Дональда Трампа Полом Манафортом. The Guardian дізналося подробиці співпраці Килимника та Манафорта.

Матеріал The Guardian базується на інтерв’ю з партнерами Килимника, джерелах у Конгресі США та заявах російських і українських експертів.

Пол Манафорт найняв Килимника у 2016 році, аби використати свої зв’язки з Трампом для врегулювання багатомільйонних боргів, які Манафорт завинив Олегу Дерипасці, російському мільярдеру, близькому до президента РФ Володимира Путіна.

Килимник та Манафорт

Роками Килимник допомагав Манафорту заробляти десятки мільйонів доларів за політичне консультування та лобіювання інтересів у Східній Європі. Він фактично був призначений Манафортом наставником для прокремлівських діячів в Україні. До клієнтів Манафорта та Килимника належать українські олігархи, партія екс-президента України Януковича («Партія регіонів» — ред.) та російський олігарх Дерипаска, чиї статки оцінюють у 3 мільярди доларів.

Килимник працював на Манафорта значно довше, аніж було відомо до цього. Килимника звільнили з його керівної посади в московському офісі Міжнародного Республіканського Інституту (IRI) на початку 2005 року: його зловили на тому, що він паралельно працює на Манафорта. На той момент вони співпрацювали понад рік, повідомили двоє їхніх екс-колег. Одразу після того, як Манафорт приєднався до кампанії Трампа у березні 2016 року, він та Килимник почали листуватися та розмірковувати над тим, як уникнути судової тяганини з Дерипаскою та поліпшити зв’язки з іншими впливовими олігархами.

Килимник та олігархи

Колишній асистент спецпрокурора Нік Акерман зазначив: «Якщо є хтось, хто може забезпечити зв’язок між передвиборною кампанією Трампа та російським урядом, це може бути Килимник. Якщо хтось і може пояснити зв’язки, якщо вони існують, між кампанією та російським урядом — це Манафорт».

Манафорт здійснив щонайменше 18 поїздок до Москви між 2005 та 2011 роками, Килимник супроводжував його у більшості з них. Ці поїздки переважно мали на меті зустрічі з Дерипаскою та його партнерами. Килимник відвідував Сполучені Штати у травні та серпні 2016 року, аби зустрітися з Манафортом та обговорити важливі фінансові питання щодо їхньої роботи в Україні. У лютому 2014 року, коли екс-президент Янукович втік до Росії через протести на Майдані, Килимник працював із Семом Паттеном (ще один колега Манафорта та Килимника) над новим проектом.

За сприяння Килимника зокрема відбулися дві зустрічі у Вашингтоні з посадовцями США та іншими впливовими особами в інтересах народного депутата Сергія Льовочкіна, на той момент щойно звільненого начальника штабу Януковича. Льовочкін став лідером «Опозиційного блоку» і був нібито джерелом 50 тисяч доларів, які Паттен допоміг незаконно направити в інавгураційну казну Трампа.

Килимник та російська розвідка

Колишні соратники Килимника зауважують, що він завжди поводився обережно: уникав переписки електронною поштою та фотографування, чистив комп’ютерну систему. ФБР усе ж дізналося, що в Килимника є зв’язки з російською розвідкою. Про це йдеться в заяві спецпрокурора Мюллера на засіданні суду у справі зятя співвласника російського «Альфа-банку», нідерландського адвоката Алекса ван дер Зваана, де Килимник описаний лише як «Person A». У цьому документі засвідчено також, що Рік Гейтс, який тісно працював з Манафортом та Килимником в Україні, конфіденційно розповідав колезі у 2016 році, що Килимник був колишнім російським офіцером розвідки в ГРУ.

Інтерес Мюллера до Килимника посилився минулого року. Килимник раптово залишив Київ зі своєю дружиною та двома дітьми та перебрався до Москви, де він мешкав наприкінці 1990-х та на початку 2000-х. Зараз він мешкає у закритій спільноті в Хімках, тій околиці Москви, де розташована будівля підрозділу ГРУ. В обвинувальному акті Мюллера від липня 2018-го він значиться як особа, що очолювала злам електронних скриньок демократів напередодні виборів 2016 року.

Нагадаємо, влітку спецпрокурор Мюллер звинуватив Килимника у змові з Манафортом.

14 вересня стало відомо, що екс-голова передвиборчої кампанії Дональда Трампа та колишній радник екс-президента Віктора Януковича Пол Манафорт попередньо дав згоду на угоду зі спецпрокурором у його справі Робертом Мюллером. Також він погодився визнати провину за 2 пунктами звинувачень.

9 вересня стало відомо, що адвокати Манафорта обговорили з прокурорами умови угоди зі слідством, щоб уникнути другого етапу суду, який має відбутися у вересні у Вашингтоні.

Нагадаємо, другий суд над Манафортом мав розпочатись 17 вересня і мав стосуватись його політичної діяльності з 2006 до 2017 роки, протягом яких він ймовірно отримав 30 мільйонів доларів як консультант українських політиків.

На наступному судовому процесі щодо Манафорта планувалось, що прокурори представлять 1500 доказів у справі про його лобістську діяльність, зокрема, в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Манафорт: 10 нових фактів про головного політтехнолога Януковича

Увечері 21 серпня суд присяжних у американському місті Александрія, штат Вірджинія, визнав Пола Манафорта винним за 8 пунктами звинувачення із 18. 10 пунктів залишились невизначеними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Винен: Що потрібно знати про суд над Полом Манафортом

Під час судового засідання захист Манафорта відмовився викликати свідків, бо боявся, що прокуратура отримає компрометуючу інформацію під час перехресного допиту.

Сам Манафорт не скористався можливістю виступити, бо також боявся запитань від сторони обвинувачення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Криваві гроші»: що відомо про ймовірну причетність Манафорта до розстрілів на Майдані

Пола Манафорта звинувачували за 18 пунктами. Більшість із них пов'язані з фінансовими махінаціями, зокрема йдеться про корупцію, відмивання грошей через іноземні рахунки, ухиляння від сплати податків, незареєстровану роботу на іноземні уряди тощо.

У фокусі справи, за якою його вперше почали судити, — це робота Манафорта на українських політиків з 2005-го по 2014 рік. Тоді він консультував «Партію регіонів» та Віктора Януковича, а також співпрацював із українськими олігархами — Рінатом Ахметовим, Сергієм Льовочкіним та іншими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Перший суд над Манафортом: українські олігархи та розкішне життя

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile