Апеляційний суд міста Києва частково задовольнив скаргу журналістки видання «Новое время» Христини Бердинських на постанову, згідно з якою Генпрокуратура отримала доступ до даних її телефону за останні півтора роки.

Апеляційний суд міста Києва частково задовольнив скаргу журналістки видання «Новое время» Христини Бердинських на постанову, згідно з якою Генпрокуратура отримала доступ до даних її телефону за останні півтора роки. 

Про це повідомляє журналістка Громадського. 

Суд скасував цю ухвалу та відправив справу на новий розгляд у суді першої інстанції у зв’язку з численними процесуальними порушеннями при першому розгляді. 

Сама Бердинських таким рішенням не задоволена. За її словами, ГПУ збирає інформацію, яка пов’язана з її професійною діяльністю і «це заважає їй нормально працювати». 

«В нас знову йде величезна битва за захист джерел. Якщо зараз не захистити свої професійні журналістські права, то цей прецедент правоохоронні органи будуть використовувати в подальшому, щоб отримати інформацію з телефонів журналістів», — прокоментувала рішення Бердинських. 

18 вересня Апеляційний суд Києва переніс розгляд скарги Бердинських через те, що не надійшли необхідні документи. Таким чином, фактично до 26 вевесня прокурори могли безперешкодно отримати всі необхідні їм дані з телефону журналістки.

25 вересня повідомлялося, що Генпрокуратура зупинила процедуру отримання даних з телефону журналісток Седлецької та Бердинських.

20 вересня журналісти звернулися до Генеральної прокуратури України та очільника відомства Юрія Луценка із закликом публічно  прокоментувати рішення Європейського суду з прав людини про заборону на доступ до даних головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької і пояснити, як Україна буде його виконувати.

У відповідь на запити Громадського у Генрокуратурі заявили, що  не знайшли підстав для надання журналістам інформації про виконання рішення Європейського суду з прав людини стосовно Седлецької та будь-яких інших відомостей про досудове розслідування у справі, де вона фігурує як свідок. 

19 вересня прес-секретарка генерального прокурора України Юрія Луценка Лариса Сарган повідомила, що ГПУ отримала лист ЄСПЛ у справі Наталки Седлецької, але поки що не коментує рішення.

18 вересня Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, яким зобов'язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької.

Заборона на доступ до даних з телефону журналістки діятиме упродовж місяця – до 18 жовтня 2018 року. За цей час захист Седлецької має підготувати та направити повну скарги до ЄСПЛ, яку суд розглядатиме «в пріоритетному порядку». 

Рішення ЄСПЛ є обов’язковим для виконання.

10 вересня захист Седлецької звернувся до ЄСПЛ з проханням застосувати правило 39 Регламенту, аби убезпечити джерела антикорупційних розслідувань журналістки та очолюваної нею редакції програми «Схеми» від можливого розкриття.

18 вересня Апеляційний суд Києва дозволив слідчим відстежувати місцезнаходження телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької за півтора роки (2016-2017 роки). 

Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду. 

У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.

Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.

Журналістка Бердинських повідомила, що суд також надав ГПУ доступ до інформації з її телефону.

5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч після того, як суд дозволив слідчим отримати доступ до інформації з її телефону.

Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.

7 вересня у Києві під будівлею ГПУ журналісти та активісти вийшли на акцію підтримки журналістки «Схеми» Наталії Седлецької.

Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.

13 вересня стало відомо, що Наталка Седлецька подала апеляційну скаргу на ухвалу суду, якою слідчому Генпрокуратури надали доступ до інформації з її телефону.

Президент України Петро Порошенко, відповідаючи на питання про надання прокурорам доступу до інформації з телефонів журналістів, порадив медійникам піти на зустріч до генпрокурора Юрія Луценка та «зняти всі питання».

Справу щодо можливого розголошення державної таємниці директором НАБУ Артемом Ситником порушили 16 листопада 2017 року. За даними слідства, Ситник також міг розголосити інформацію, яка призвела до порушення недоторканності приватного життя особи, таємниці її листування тощо.

Зазначимо, що 13 листопада 2017 року на сайті «Обозреватель» з’явився аудіозапис, де людина з голосом, схожим на голос Ситника, розповідає журналістам «деталі деяких резонансних справ». Зокрема, про дані «прослушки» у справі екс-прокурора сил АТО Костянтина Кулика, вкрадені гроші Януковича, справу колишнього депутата Миколи Мартиненка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НАБУ проти всіх: Чому виник конфлікт між Генпрокуратурою та Антикорупційним бюро

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile