Нотатка президента США Дональда Трампа для виступу перед журналістами щодо слухань у справі імпічменту. 20 листопада 2019 року.
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп розіграв перед журналістами свою телефонну розмову з американським послом у Європейському Союзі Гордоном Сондландом від 9 вересня. Так він намагався довести, що не примушував Україну ні до чого.

Імпровізований монолог Трамп озвучив перед журналістами на галявині Білого дому, відповідаючи на запитання щодо свідчень Сондланда.

Посол заявив на відкритих слуханнях у Конгресі, що зустріч президентів США та України була узалежнена від публічного зобов’язання з українського боку провести розслідування щодо компанії Burisma та начебто втручання у вибори 2016 року.

Якщо вірити словам Трампа, телефонна розмова між ним і Сондландом 9 вересня відбувалася приблизно так:

— Чого Ви хочете від України? — кричить Сондланд. — Чого Ви хочете від України? Я чую різноманітні ідеї і теорії. Чого Ви хочете?

— Мені нічого не треба, — говорить Трамп. Він тоді був у доброму гуморі, що б там не казали у ЗМІ. — Мені нічого не треба, — повторив він.

— Чого Ви хочете? Я й далі чую всіляке. Чого Ви хочете? — не вгамовується Сондланд.

— Мені нічого не треба. Мені нічого не треба, — говорить Трамп. Сондланд таки дойняв його. Він не дуже добре знає Сондланда, але той здається йому непоганим чолов’ягою. — Не треба мені ніяких «послуг за послугу». Скажи Зеленському, президенту Зеленському, щоб він вчинив правильно. Це останнє слово від президента Сполучених Штатів.

Під час озвучення розмови Трамп користувався рукописними нотатками. Журналістам вдалося їх сфотографувати, і ось що там було написано:

«Мені нічого не треба. Мені нічого не треба. Скажи Зелінському (Zellinsky), щоб він вчинив правильно. Це останнє слово від президента Сполучених Штатів».

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почались публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа: так, вже засвідчила експослиня США в Україні Марі Йованович, директор із питань Європи Александр Віндман, колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: