Контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України мають укласти «з чистого аркуша», однак це не означає, що Нафтогаз відмовиться від своїх вимог до Газпрому за рішеннями арбітражів.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Він зазначив, що новий контракт на транзит Газпром буде укладати не з Нафтогазом, а з незалежним оператором ГТС України, який створять у результаті анбандлінгу.

«Тобто якщо Газпром та політичне керівництво Росії дійсно хочуть почати відносини щодо транзиту «з чистого аркуша паперу», то контракт з відокремленим оператором — це саме такий варіант», — повідомив Вітренко.

Він зазначив, що це не означає, що Нафтогаз відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів щодо транзиту газу, відповідно до яких Газпром винен Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів.

«Але початок з «чистого аркуша паперу» не означає, що «старі аркуші паперу» щезають. «Рукописи не горять», як писав український класик. Нехай ці «старі аркуші паперу» розглядають суди», — додав Вітренко.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.

Нафтогаз планує у першій половині 2020 року стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо:

  • 28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України. Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року.
  • Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.
  • 30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах. У Нафтогазі повідомили, що це рішення було очікуваним. За допомогою цього газопроводу Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. У Німеччині планують скасувати обмеження, накладені на російський трубопровід європейською директивою.

Зазначимо, що Росія піднімала питання надання дозволу на будівництво «Північного потоку-2» на нещодавніх переговорах про транзит газу через Україну, що відбулися у Брюсселі. Зокрема, про це російська делегація розмовляла з представниками Єврокомісії.

Поділитись: