В американському Сенаті хочуть поновити розслідування проти Байдена. До чого тут Деркач, Порошенко, Джуліані й Трамп?
Комітет із питань національної безпеки й урядових справ верхньої палати парламенту США — Сенату — проголосував за виклик для допиту свідка у справі української нафтогазодобувної компанії Burisma, повідомляє The New York Times.
У середу, 20 травня, сенатський комітет проголосував за направлення повістки компанії з політичного консалтингу Blue Star Strategies. Вона деякий час надавала послуги українській газовидобувній компанії Burisma. На думку республіканців у Сенаті, Blue Star Strategies може надати інформацію про ймовірні корупційні дії Burisma.
Безпосередньо про причетність до цієї історії ексвіцепрезидента США й нинішнього конкурента Дональда Трампа на президентських виборах — Джозефа Байдена — не йдеться.
Утім раніше соратники Трампа, зокрема його особистий адвокат Рудольф Джуліані, стверджували: Байден у статусі віцепрезидента тиснув на владу України, аби та не проводила розслідування діяльності Burisma — начебто тому, що там із 2014 по 2019 рік працював син Байдена Гантер.
Представники Демократичної партії вже заявили, що не будуть співпрацювати з республіканцями у межах цього розслідування. Вони назвали їх замаскованими політичними трюками, передає NYT.
«Плівки Деркача». Рішення щодо повістки Blue Star Strategies оголосили на тлі скандалу з «плівками Порошенка-Байдена». Йдеться про начебто аудіозаписи розмов п’ятого президента України з ексвіцепрезидентом США, які 19 травня представив позафракційний народний депутат Андрій Деркач.
За словами Деркача, записи свідчать про «міжнародну корупцію» і «зовнішнє управління» Україною. Водночас представники Байдена заявили, що аудіо розмов є «дуже відредагованим», а Петро Порошенко назвав його «спецоперацією п’ятої колони Кремля».
Зв’язок із імпічментом Трампа. Цікаво, що в компанії Blue Star Strategies деякий час працював Андрій Теліженко — це колишній працівник посольства США в Україні, який в інтерв’ю виданню Politico в 2017 році заявив, що деякі працівники посольства співпрацювали з Демократичною партією США проти тодішнього кандидата в президенти Дональда Трампа.
Цей факт неодноразово використовувався (і використовується) адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані, аби довести начебто втручання України у вибори в США в 2016 році. Він став однією з провідних тем процесу імпічменту проти президента США з вересня 2019-го по січень 2020-го.
The New York Times зазначає: новина про поновлення розслідування Burisma в Сенаті США настала через декілька днів після критики Трампом республіканців за те, що вони не розслідують діяльність демократів проти нього.
«Час спливає. Станьте жорсткішими, дійте рішучіше, інакше буде запізно. Демократи — зловісні, але попалися. Вона мають заплатити велику ціну за те, що зробили з нашою країною», — написав американський президент у Twitter.
Мотиви Деркача. АндрійТеліженко брав участь у зйомках документального серіалу Джуліані про «українську корупцію», пов’язану із тиском Байдена на Україну та справами Burisma. У серіалі, який було показано на консервативному телеканалі One America News, узяли також участь колишні генеральні прокурори Юрій Луценко та Віктор Шокін (звільнення останнього через Burisma Байден начебто й домагався), а також Андрій Артеменко — колишній народний депутат від «Радикальної партії».
Артеменка називають імовірним співавтором так званого плану щодо скасування санкцій проти Росії, який у лютому 2017 року також готували тодішній адвокат Трампа Майкл Коен і російсько-американський бізнесмен і партнер Trump Organization Фелікс Сетер. У травні 2017 року його позбавили депутатського мандата.
Наразі Артеменко живе у США під іменем Енді Віктор Кучма. У квітні 2020 року він підписав контракт на надання лобістських послуг Андрієві Деркачу — тому самому, який і оприлюднив «записи Порошенка-Байдена». Невідомо, чи є безпосередній зв’язок між публікацією Деркачем цих записів та контрактом із Артеменком.
Розслідування проти Порошенка. Деркач ще 19 травня повідомив, що передав матеріали в Офіс генерального прокурора. 20 травня на пресконференції президент України Володимир Зеленський заявив, що провадження за фактом начебто аудіозаписів справді зареєстрували. А адвокат Порошенка Ілля Новіков зазначив, що провадження проти його клієнта генпрокурорка Ірина Венедіктова зареєструвала «вночі, після розмови із Зеленським».
За даними джерел «Європейської правди», у Державному департаменті США заяви Зеленського про зареєстроване провадження розцінили як украй небезпечне. У розмові з МЗС України представники Держдепу закликали утримуватися від втручання та впливу на передвиборчу кампанію в США.
Там також вважають, що скандал із «плівками Деркача» має «російське коріння» — про це говорили і представники Байдена, і Порошенко.
The New York Times припускає, що це може бути частиною передвиборчої стратегії Трампа проти Байдена: рейтинги останнього почали зростати, тоді як чинного президента — падати. Можливо, в Трампа розраховують, що заяви Зеленського про розслідування дій попередника, в яких фігурує Байден, теоретично можуть вплинути на рейтинг останнього.
- Поділитися: