Президент Петро Порошенко увечері 13 листопада зустрівся із представниками групи архієреїв Української православної церкви Московського патріархату, які підтримують надання Україні томосу і створення єдиної помісної церкви.

Про це Громадському повідомили джерела в Адміністрації президента. Скільки ієрархів УПЦ МП прийшли на зустріч із президентом співрозмовник Громадського не повідомив, але зазначив, що «їх було більше трьох».

Під час зустрічі представники УПЦ МП, які не підтримали рішення Собору Московського патріархату про розрив відносин з Константинополем, «розповіли про тиск з боку керівництва УПЦ МП». Зустріч проходила у закритому режимі в «Українському домі».

13 листопада відбувся Собор УПЦ МП, на якому церква вирішила не брати участі у створенні єдиної Української помісної церкви, бо вважає надання томосу «штучним» і нав’язаним ззовні, а також розірвала зв’язки з Вселенським патріархатом. Речник УПЦ МП повідомив, що рішення про розрив відносин з Константинополем ухвалили «практично одностайно». Водночас на Собор УПЦ МП запросили не всіх представників патріархату.

Вдень 13 листопада була запланована зустріч Порошенка з ієрархами Московського патріархату. Глава держави очікував на приїзд представників УПЦ МП в «Український дім», а вони чекали на Порошенка в Києво-Печерській Лаврі. У підсумку зустріч так і не відбулась. Порошенко заявив, що «той, хто не хоче результату, шукає причин для відмови».

Глава Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент заявив у коментарі Громадському, що від початку йшлося про те, що зустріч має відбутися в Києво-Печерській Лаврі і «Адміністрація президента знала про це».

Водночас у заві Порошенка ідеться, що зустріч мала пройти в «Українському домі», але «велика частина архієреїв УПЦ МП почала шукати пояснення, щоб не прийти на зустріч».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ні» Константинополю та єдиній помісній церкві: що означає рішення УПЦ МП

Нагадаємо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. 15 жовнтя синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Константинополь, у свою чергу, відмовився розривати відносини з РПЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На місіонерській передовій: як православні церкви ділять паству там, де вони в меншості — репортаж

Поділитись: