Хто перемагає на «мажоритарці»?

Watch on YouTube

Президентська партія «Слуга народу», яка впевнено перемагає на позачергових виборах до Верховної Ради, наразі має всі шанси отримати набагато більше ніж 225 мандатів, що допоможе їй заробити міцну монобільшість у парламенті. Не в останню чергу це стане можливим завдяки приголомшливому успіху «команди Зе» на «мажоритарці».

Загалом «Слуга народу» перемагає на 130 мажоритарних округах. На деяких з них до останнього йшла запекла боротьба (навіть мінували будівлю ЦВК у Києві), на деяких ще лишилось підрахувати останні відсотки бюлетенів.

Наприклад, на окрузі № 64 (Житомирська область) переміг самовисуванець Володимир Арешонков, в Раді минулого скликання — член фракції БПП. Менш ніж на відсоток відстав від нього кандидат від «Слуги народу» В'ячеслав Сігачов, а екснардеп від «Народного фронту» Сергій Пашинський програв їм обом майже 10 відсотків. Раніше на цей округ навіть вилітав гелікоптер зі спецпризначенцями, які мали дати раду місцевим «тітушкам».

У Покровську на Донеччині сталися сутички біля окружної комісії №50 після того, як спостерігачі зафіксували розбіжності у протоколах. До будівлі ОВК приносили шини та вимагали чесного підрахунку голосів. Поліція направила туди додаткові сили, а надвечір 23 липня до Покровська також прилетав гелікоптер зі спецпризначенцями.

На закарпатському окрузі № 69 Віктор Балога переміг кандидата від «Слуги народу» Едгара Токара із розривом у 798 голосів. Але президентська партія заявила про намір оскаржити результат.

На окрузі № 207 в Чернігівській області попереду йшов Ігор Рибаков, який у 2014 році був народним депутатом і голосував за «диктаторські закони 16 січня», якими президент-утікач Віктор Янукович хотів узурпувати владу.

Але на фініші Рибакова обійшов кандидат від «Слуги народу» Максим Зуєв. Різниця між суперниками — пів відсотка, лишилось підрахувати ще 4% бюлетенів.

Брат Віктора Медведчука Сергій програв на окрузі №105 (місто Щастя на Луганщині) представниці «Опозиційного блоку» Вікторії Гриб, яка працює в компанії «ДТЕК ЕНЕРГО» олігарха Ріната Ахметова. Але окружна виборча комісія наразі перераховує тут голоси, бо один з її членів повідомив правоохоронцям про можливе порушення виборчого законодавства головою ОВК.

На виборчому окрузі №51 у Зайцевому на Донеччині переміг голова громадської організації «Ніхто крім нас» Олександр Ковальов. Для перемоги йому вистачило всього 220 голосів, це третина тих, хто тут проголосував. Ковальов відомий тим, що під час Революції Гідності допомагав вивозити з Києва «беркутівців».

По цьому ж округу балотувалась і Надія Савченко, яка здобула всього 8 голосів.

На окрузі №14 у Вінницькій області перемогла кандидатка від «Слуги народу» Ірина Борзова — донька продюсера гумористичного шоу «Ліга сміху», яка має бізнес в анексованому Криму.

Телеведучий Олександр Скічко, який також балотувався від партії «Слуга народу», виграв вибори на 197-му окрузі на Черкащині.

А на 33-му окрузі (Кривий Ріг) впевнено переміг ще один кандидат від «Слуги народу» — Юрій Корявченков, більше відомий як Юзік зі студії «95 Квартал». Він здобув майже 61 відсоток голосів.

Детально про найнесподіваніші поразки і перемоги на інших мажоритарних округах — в матеріалі Громадського.

94-й округ (Київщина)

На виборчому окрузі, який охоплює Обухівський та Васильківський райони, переміг скандальний журналіст від «Слуги народу» — Олександр Дубінський. Він більш ніж втричі випередив найближчого конкурента — Ігоря Кононенка, армійського товариша попереднього президента та одного з лідерів депутатської фракції «Блок Петра Порошенка» у минулому парламенті. Ця поразка для Кононенка ще болючіша тому, що із цим виборчим округом він працює вже не перший рік: то шкільні автобуси придбає, то на 8 березня шампуні з рушниками подарує.

Ще один відомий у попередній каденції Ради політик, який балотується по цьому ж округу, — Ігор Мосійчук, ексдепутат від «Радикальної партії». Мосійчук пішов на цей округ самовисуванцем і, судячи з усього, зазнав нищівної поразки — не набрав і одного відсотка голосів. Щоправда, за три дні до голосування Мосійчук заявив, що знімає свою кандидатуру. Але в бюлетенях його прізвище лишилось.

Що цікаво, Мосійчук програв не тільки Олександру Дубінському та Ігорю Кононенку, а й їхнім вірогідним «двійникам». Вище за Мосійчука опинились ще два Кононенки, один Кононко та два Дубинських. Майже стільки ж, скільки й Мосійчук, набрав і самовисуванець із прізвищем Голобородько.

169-й округ (Харків)

На 169 окрузі у Харкові очікувалось запекле протистояння ще одного колишнього депутата від БПП, якого до того ж називали куратором всієї судової системи — Олександра Грановського та економіста і давнього друга Арсена Авакова — Олександра Кірша, який раніше обирався депутатом від Київського району Харкова.

У Харків Грановський як кандидат у нардепи подався, як пише аналітик «Чесно» Руслан Зерницький, на запрошення міського голови Геннадія Кернеса у вдячність за закриту кримінальну справу, яку Полтавський суд «тягнув» три роки і закрив у серпні 2018-го.

Грановський ще з листопада почав розповсюджувати у Харкові свою рекламу, поздоровляв харків’ян із Новим роком, створив у місті благодійний фонд.

Протистояння Грановського та Кірша на мажоритарці справді було, вони набрали майже рівну кількість голосів, але — тільки в боротьбі за друге місце.

Із великим відривом та з результатом у майже 48% на 169 окрузі переміг місцевий підприємець Олександр Куницький, який балотується від «Слуги народу».

Харківський підприємець Олександр Куницький (другий праворуч) за попередніми підрахунками із великим відривом перемагає на 169 окрузісторінка у facebook

137-й округ (Одещина)

На 137 окрузі в Одеській області за перемогу, як і прогнозувалося, змагались самовисуванець, депутат попередньої Ради від «Блоку Петра Порошенка» Олексій Гончаренко та ексдепутат з групи «Відродження» Леонід Клімов.

Обидва претенденти на перемогу заздалегідь готувались до цього протистояння. Наприклад, Гончаренко, якщо вірити інформації на його персональному сайті, тут і дороги ремонтував, і допомагав лагодити амбулаторії та спортивні майданчики, і відкривав оновлений кінотеатр у Балті, гроші на ремонт якого виділила Одеська обласна рада.

Вже традиційно в списку кандидатів з’явились і претенденти зі схожими прізвищами та іменами — це Олександр та Сергій Гончаренки, а також Денис Клімов та Василь Климов, які і документи правильно оформили, і гроші на заставу знайшли.

Всі ці приготування та хитрощі призвели до того, що Олексій Гончаренко випередив Леоніда Клімова майже на 7%.

В боротьбу цих двох політичних важковаговиків втрутився ще й адвокат Олександр Муконін, який балотувався від пропрезидентської партії і фінішував другим, відставши від Гончаренка на 5%.

До речі, на сьомій позиції опинився самовисуванець теж із прізвищем Муконін, але на ім’я Олег. Щоправда, від першої трійці він відстав на 20 відсотків голосів.

Народний депутат та кандидат у депутати від БПП Олексій Гончаренко спілкується з виборцями на Одещині, 17 липня 2019 рокусторінка у facebook

118-й округ (Львівщина)

На цьому окрузі, періодично випереджаючи одне одного, змагалися двоє кандидатів.

Богдан Дубневич, який іде самовисуванцем, п’ять років тому майже вдвічі відірвався від свого найближчого конкурента, на той час заступника міністра закордонних справ Данила Лубківського.

Дубневич тут працює вже не один рік. Ще в 2012-му, коли він програв округ представнику «Свободи», Ірина Фаріон так описувала способи ведення агітації в день виборів: «Агітація за нього лунає з вуст священнослужителів, в церкві роздаються агітки». Щедрі вливання в округ як за рахунок держави, так і власної кишені, здавалось, робили позиції Дубневича майже непохитними.

Головна конкурентка Дубневича — Галина Васильченко, яка балотується від партії «Голос».

На момент, коли на окрузі було підраховано майже 97% голосів, попереду із незначною перевагою був Дубневич. Але вже під час підрахунку голосів лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук скликав окремий брифінг, на якому заявив про масові порушення на окрузі та можливість фальсифікації виборів на користь Богдана Дубневича.

«Основним її (Васильченко — ред.) конкурентом є сумнозвісний Богдан Дубневич, який є стовбуровою клітиною старої політики. За результатами екзит-полу, Васильченко перемогла Дубневича з розривом у 13,4%, вона набрала 36,3%, а Дубневич — 22,9%. Проте сайт ЦВК показує, що наразі перемагає Дубневич», — сказав Вакарчук.

За його словами, так вийшло, бо у систему ЦВК вводять дані з тих дільниць, де перемагає Дубневич, а з тих, де лідирує Васильченко — ні.

«А ті, які надходять, відправляються на доопрацювання, на уточнення результатів. Ми це так просто не залишимо», — зазначив політик.

Вакарчук закликав ЦВК невідкладно змусити ОВК та дільничні комісії на 118-му окрузі передати всі підсумки голосування і внести їх у систему виборів.

Також лідер «Голосу» звернувся до правоохоронців, зокрема до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, аби вони взяли цю ситуацію під свій контроль і «запобігли крадіжці голосів».

«І останнє. Я хотів би звернутися до президента Зеленського як до гаранта Конституції захистити, згідно з Конституцією, вільне волевиявлення громадян. Від його позиції і його реакції залежить те, як перший день нової політики почнеться», — резюмував Вакарчук.

Зрештою на окрузі порахували всі 100 відсотків голосів, і перемогла саме Васильченко — із різницею менш ніж у 2 відсотки.

У своєму Facebook Дубневич вже визнав поразку і привітав опонентку з перемогою.

Третє місце посів представник «Слуги народу» — відомий футболіст львівських «Карпат» та національної збірної Артем Федецький. Це перший похід футболіста у політику, і він точно не працював на окрузі до висування. Але навіть медійна впізнаваність Артема та рейтинги «Слуги народу» не допомогли йому повноцінно втрутитись в боротьбу за перемогу — він відстав від Дубневича та Васильченко майже втричі.

124-й округ (Львівщина)

124-й округ на Львівщині об’єднує шахтарські містечка, де розташовані найбільші поклади кам’яного вугілля західної України. Яскраве протистояння на окрузі очікувалось між колишнім міністром охорони здоров’я Олегом Мусієм та самовисуванцем — речником МОЗ та радником Уляни Супрун Олександром Ябчанкою, який цьогоріч уперше йшов на вибори.

Утім свою прихильність шахтарі віддали не медикам, а кандидату від президентської партії «Слуга народу» — підприємцю Юрію Камельчуку. Він переміг, але лише на два відсотки від нього відстала представниця Всеукраїнського об’єднання «Свобода», директорка школи Оксана Береза.

Уже традиційно для партії «Слуга народу» їхній кандидат ще не був у політиці. У середовищі підприємців він себе позиціонує як лайф-коуч та бізнес-тренер. Через платформу онлайн-курсів Cardinal University збирається вчити українців успішно керувати власною справою. Є засновником Ukrainian Business Community у Львові.

Молодий підприємець залишив позаду не тільки медиків, а і міністра екології Остапа Семерака. У 2014 році Остап Семерак потрапив у Раду як №33 від «Народного фронту» і був першим заступником голови Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції.

Кандидат-мажоритарник від партії «Слуга народу» Юрій Камельчук (праворуч) та лідер партії Дмитро Разумков (ліворуч) у Львові, 19 липня 2019 рокусторінка у facebook

113-й округ (Луганщина)

Виборчий округ №113 — це північ Луганщини, де проходить кордон із Росією. Від округу вирішив балотуватися ексрегіонал Володимир Струк, який взимку 2014 року організував та фінансував Антимайдан у Луганську. Конкурентами одіозного політика були вже знайомі місцевим кандидати: переможець минулих парламентських виборів у регіоні Віталій Курило та мер Сватового Євген Рибалко. Також проти Струка висунувся і волонтер Костянтин Рєуцький.

Численні подарунки, концерти та навіть побудовані по всьому округу бювети з водою від Струка поки не допомагають йому перемогти. Мешканці округу підтримали кандидатів від «Слуги народу» та «Опозиційної платформи — За життя». Остання в окрузі, за попередніми результатами, набирає майже 51%, а кандидат від неї — Олександр Лукашев набирає третину голосів виборців.

Сам Лукашев— нове для парламенту обличчя. Під час агітаційної кампанії він всіляко підкреслював, що представляє команду Сергія Шахова, якому з 2012 року надавав юридичну та експертну підтримку. За рік до виборів Лукашев вже почав агітувати та роздавати людям цукор. Зараз, найімовірніше, буде представляти їхні інтереси у Верховній Раді. У своїй програмі обіцяє припинення війни, гарні дороги та продовжити мораторій на продаж землі.

Друге місце по округу займає кандидатка від партії «Слуга народу» Віта Сліпець, яка відстає від Лукашева більш ніж на 10 відсотків.

Кандидат від «Опозиційної платформи — За життя» Олександр Лукашев, за попередніми підрахунками, лідирує на 113-му окрузі на півночі Луганщиниофіційний сайт партії

49-й округ (Донеччина)

49-й округ на Донеччині, у який входять міста Дружківка та Костянтинівка, на виборах активно підтримує кандидатів від «Опозиційної платформи — За життя» Валерія Гнатенко та Бориса Колеснікова від «Опозиційного блоку». Наразі це головні претенденти на перемогу, їх розділяють 5 відсотків голосів.

Чинного голову Дружківки Валерія Гнатенко, який лідирує у виборчих перегонах, місцеві медіа називали «мером-хамелеоном»: з 2006 року він був членом «Партії регіонів» та формальним очільником її дружківського осередку, у 2014 році став одним з організаторів псевдореферендуму, проте після визволення Дружківки від окупації поміняв свою позицію та став лояльним до влади й політики Порошенка.

Ексміністр інфраструктури в уряді Азарова Борис Колесніков регулярно входить у рейтинги найзаможніших українців, і саме у 49-му окрузі має свої основні бізнес-потужності: свинокомплекс «АПК-Інвест» та кондитерське виробництво «Конті». Зокрема, кандидат від «Опозиційного блоку» контролює місцеву обласну газету й інтернет-видання та регулярно з’являється у медіа Ріната Ахметова. Впродовж останнього року кандидат активно допомагає мешканцям Донбасу від свого ж «Фонду Бориса Колеснікова», утім благодійність кандидата закінчується межами його виборчого округу.

Міський голова Дружківки та кандидат від «Опозиційної платформи — За життя» Валерій Гнатенко (праворуч), Донецька область, 10 липня 2019 рокусторінка у facebook

Третє місце у цьому протистоянні займає креативний продюсер «95 кварталу», уродженець Донецька Сергій Сивохо, який балотується від партії «Слуга народу». Власне, з такими опонентами він підтвердив тезу соціологів, що бренд партії нинішнього президента автоматично додає 20% до рейтингу: за нього проголосував 21% виборців округу. Але для перемоги цього замало — Сівохо програє лідерам щонайменше 11%.

Підрахунок голосів тут ще триває, лишилось обробити майже 12 відсотків бюлетенів.

Матеріал доповнюється