Спад економіки, закриті кордони та ксенофобія: як спалах коронавірусу впливає на світ
Епідемія нового коронавірусу пройшла свій пік, а китайські лікарі заявили, що вже тестують вакцину. Водночас спалахи хвороби зафіксували в Ірані, Південній Кореї та Італії.
Епідемія вплинула і продовжує впливати на різні регіони світу. Одні країни намагаються стримати поширення нового вірусу, а інші готуються до можливих випадків інфікування. Водночас глобальній економіці, за оцінками МВФ, загрожує спад, а незадоволені реакцією влади на коронавірус протестують.
hromadske розповідає, як новий коронавірус вплинув на світову політику, економіку й суспільство.
Критика Китаю
«Владна Комуністична партія Китаю посилює контроль над державним апаратом, ЗМІ, свободою слова в інтернеті, релігійними спільнотами, закладами вищої освіти, підприємцями та неурядовими організаціями».
Так рівень свободи слова в Китаї окреслила міжнародна організація Freedom House у своєму звіті за 2019 рік. У такій атмосфері влада країни всіляко цензурує повідомлення, які зображають її в негативному світлі. Спалах коронавірусу не став винятком.
Відомою на весь світ стала історія лікаря Лі Веньяна, який одним із перших відкрито почав говорити про новий вірус, але поліція змусила його мовчати. Шостого лютого китайське видання Global Times повідомило про смерть Веньяна. А через кілька годин спростувало попередню новину — начебто за вказівкою місцевої влади. На жаль, наступного дня з’ясувалося, що Лі Веньян таки помер.
Це не єдиний приклад, коли владу Китаю звинувачували в цензурі через коронавірус. Користувачі китайського месенджера WeChat скаржаться, що їхні пости про нестачу респіраторів видаляються без пояснень, а окремі критики китайської влади раптом зникають.
Експертка з питань Азії американської Ради з міжнародних відносин Елізабет Економі пояснює: всередині Китаю є два погляди на дії влади щодо коронавірусу. З одного боку, Китай ужив надзвичайних заходів, аби обмежити поширення вірусу — заради своїх громадян і як подарунок для решти світу. А з іншого — через недемократичність влади країна втратила дорогоцінний час для раннього розв’язання кризи.
Економі, втім, сумнівається, що коронавірус якось вплине як на демократичність Китаю, так і на сприйняття країни у світі: «Прихильники китайської влади наголошуватимуть на вражаючій мобілізації ресурсів, а от незгодні з ними говоритимуть про недостатню прозорість і перейматимуться, чи правдиву інформацію повідомляють із Китаю».
Закриті кордони
Коли 30 січня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила надзвичайний стан через коронавірус, то наголошувала, що не бачить підстав в обмеженнях міжнародних подорожей чи торгівлі, якщо лише не йдеться про країни із слабкою системою охорони здоров’я.
Однак деякі авіакомпанії в США, Європі, Латинській Америці, Азії та Африці все ж тимчасово призупинили транспортне сполучення з Китаєм — щонайменше до весни. Україна також припинила пряме авіасполучення з КНР із 3 лютого. А Монголія та Киргизстан закрили наземні пункти пропуску на китайському кордоні.
У цих заходів є менш очевидний бік: через скасування прямого авіасполучення прийомні батьки дітей із Китаю не можуть приїхати в країну й забрати їх, повідомляє CNN.
Заборону на в’їзд громадянам із материкового Китаю оголосили також у Гонконгу. А ще деякі країни, як-от США, зобов’язали всіх приїжджих та евакуйованих із епіцентрів спалахів вірусу в КНР проходити обов’язковий двотижневий карантин.
Та в останні дні обмеження на подорожі зачепили не лише Китай. Після повідомлень про перші випадки зараження коронавірусом в Ірані в’їзд звідти вже заборонили Ірак, Ліван, Туреччина, Пакистан та Грузія. Тим часом, перші випадки хвороби зафіксували і в інших близькосхідних країнах — Кувейті, Бахрейні, Іраку та Ізраїлі.
В Ізраїлі аеропорт відмовився приймати літак із Південної Кореї, де кількість заражених за останній тиждень уже перевищила 800 людей. Від подорожей до країни застерегла і влада розташованого неподалік Гонконгу.
У Європі найбільша кількість заражених новим вірусом — понад 200 — в Італії. За останньою інформацією, від хвороби загинуло щонайменше п’ятеро людей. Влада північних регіонів країни, де й зафіксували коронавірус, скасувала публічні заходи і навчання в школах, радить тим, хто почувається недобре, не виходити на вулицю.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
На тлі ситуації на півночі Італії сусідня Австрія ненадовго зупинила залізничне сполучення з країною, але потім його відновили. Автобус із Італії через побоювання щодо коронавірусу затримали у Франції. А Ірландія та Україна вже порадили своїм громадянам не подорожувати на північ Італії.
Обмеження на в’їзд ввести дуже просто, але вони навряд чи дозволяють запобігти поширенню коронавірусу, стверджує фахівчиня з глобальних епідемій Марі Пелінґер із Джорджтаунського університету США.
«Обмеження на торгівлю й подорожі перешкоджають подоланню епідемії, оскільки стає важче надсилати медичні засоби й медпрацівників у постраждалі країни», — зазначає вона. А також від цього страждає економіка країн, особливо бідних.
Економічна криза насувається
Йдеться не лише про національні економіки, а про глобальне економічне зростання загалом. На зустрічі міністрів фінансів країн «Великої двадцятки» директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва застерегла, що через коронавірус зростання світової економіки нині перебувають під загрозою.
Не більше оптимізму надають й інші дослідження. Економісти Оксфорда підрахували, що збитки для світової економіки від епідемії можуть сягти понад трильйон доларів — це ВВП Індонезії, 16-ої найбільшої економіки країни.
А найбільший банківський холдинг США, JPMorgan, уже переглянув прогнози росту світового ВВП, зменшивши його зростання за перший квартал 2020-го наполовину — до 1,3%. Це найгірший показник із часів глобальної фінансової кризи 2008-2009 років, зазначають аналітики банку.
А через те, що в Китаї — другій економіці світу — розміщуються виробничі потужності багатьох провідних компаній, спалах коронавірусу боляче вдарить і по них. Передусім — по технологічних гігантах на кшталт Apple, Facebook, Tesla чи Amazon. Про це говорять самі компанії.
«Масштаб збитків епідемії для техіндустрії поки оцінювати рано, — зазначає Vox, — але те, що вже відомо, не вселяє оптимізму».
Загалом, за оцінками, епідемія так чи інакше зачепить 5 мільйонів компаній по всьому світу.
Епідемія нового коронавірусу має й менш очевидні наслідки. У світі не вистачає весільних суконь, запчастин для автівок, морських делікатесів на кшталт лобстерів тощо — значна частина цих товарів виробляється в Китаї. А ще через побоювання, що КНР обмежить торгівлю з іншими країнами, інвестори все більше вкладають у золото — його вартість навіть за значних економічних потрясінь майже не зміниться.
Натомість очікування, що Китай закуповуватиме менше нафти, призвели до того, що попит на неї в першому кварталі 2020 року скоротиться вперше за останні 10 років.
Ксенофобія та протести у суспільстві
Дезінформація про коронавірус призвела до хвилі ксенофобії проти людей азійського походження. Так у США відомо про випадки не лише словесного, а й фізичного насилля. Приміром, на цьому відео на китаянку нападають просто посеред людей у підземці Нью-Йорка тому, що вона в масці.
Крім того, в китайських ресторанах США, Австралії та Канади скоротилася кількість відвідувачів — подекуди на дві третини. Деякі заклади вішають на дверях оголошення «Китайцям вхід заборонено».
В англомовній «Вікіпедії» навіть створили окрему сторінку «Ксенофобія та расизм, пов’язані зі спалахом нового коронавірусу в 2019-2020 роках», де зібрали приклади цих явищ із понад двох десятків країн світу.
Для боротьби з хибними уявленнями про коронавірус італієць китайського походження Масіміліано Мартільї Янґ запустив флешмоб під назвою «Я не вірус, я — людина, не ставтесь до мене упереджено». Так він хотів показати, що китайці, люди азійського походження і просто люди в масках не є джерелом небезпечного вірусу. Підхопили флешмоб і в інших країнах світу.
Незадоволені діями влади у боротьбі з коронавірусом виходять на протести. В іранському місті Талеш люди вийшли на вулиці, коли дізналися, що до місцевої лікарні перевозять хворих на коронавірус. А в Україні щонайменше на Тернопільщині, Львівщині та Київщині висловлювалися проти розміщення евакуйованих із китайського Уханя українців та іноземців.
Найбільш напружено склалася ситуація в Нових Санжарах, що на Полтавщині. Туди 20 лютого привезли евакуйованих людей, однак автобуси частина місцевих закидала камінням.
Ігри і гроші
На тлі епідемії про коронавірус мобільна гра Plague Inc. очолила рейтинг найбільш завантажуваних додатків в Apple Store у Китаї і трималася там із 21 січня по 10 лютого. У грі потрібно придумати свій вірус, який має винищити все людство.
Своєю чергою, влада одного з районів Пекіна ініціювала розробку своєї мобільної гри «Битва патогенів» — там також потрібно боротися зі смертельними вірусами, але ще після успішного завершення кожного раунду гравцеві дають пораду про те, як турбуватися про власне здоров’я.
А Центральний банк Китаю для боротьби з коронавірусом планує знезаражувати валюту. Зокрема очищатимуть гроші ультрафіолетовим світлом або впливом високих температур, після чого опечатають на один-два тижні. У Центробанку додали: коли буде можливо, то видаватимуть нові купюри.