The Wall Street Journal: ВООЗ організовує нове розслідування походження COVID-19 у Китаї. Той чинив спротив попередньому

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розпочинає нове розслідування щодо походження нового коронавірусу, який викликав пандемію. Науковці, які брали участь у попередньому такому розслідуванні, заявляли про спротив з боку Китаю, де зафіксували перших хворих на COVID—19.

Про це повідомляє The Wall Street Journal.

За даними видання, при ВООЗ створюється наукова дорадча група з питань походження сучасних патогенів. У ній працюватимуть 20 науковців, зокрема фахівців із лабораторної безпеки, біобезпеки, генетики й захворювань, що передаються через тварин.

Одним із перших завдань новоствореної групи стане дослідження гіпотези, чи міг коронавірус виникнути в лабораторії Інституту вірусології китайського міста Ухань. Саме ця установа згадується прихильниками теорії про штучне походження COVID-19.

Так, раніше Республіканська партія США заявляла, що в інституті збирали та модифікували віруси кажанів, щоб дослідити загрозу виникнення нових захворювань для людини. Республіканці також заявляли, що мають докази, що коронавірус «утік» із китайської лабораторії.

Нещодавно авторитетне медичне видання The Lancet розпустило групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханю.

Дискусії про походження вірусу

Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шляхи його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.

У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. На тлі цього 26 травня президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті протягом 90 днів підготувати звіт про походження коронавірусу. Після цього соціальна мережа Facebook вирішила не видаляти дописи про штучне походження коронавірусу.

Звіт представили Байдену наприкінці серпня, але спецслужби так і не змогли дійти висновку, чи перейшов вірус до людини природним шляхом, чи з'явився внаслідок витоку з лабораторії. У звіті наголошується, що необхідно залучити Китай до обміну лабораторними записами, зразками геному та іншою інформацією.