З шестиріччям: злочини без вироків часів Авакова та що він на це каже
29 лютого цього року збігає «випробувальний» термін для міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Півроку тому голова президентської фракції «Слуга Народу» у парламенті Давід Арахамія заявив, що Аваков обійматиме посаду на час «перехідного періоду» під персональну відповідальність президента Володимира Зеленського. hromadske нагадує про найрезонансніші справи за головування Авакова в МВС, а також як він реагував на хід розслідувань кожної із них.
Січень 2020. Вбивство в Новорічну ніч у Каховці
В ніч на перше січня 2020 року в Каховці, що на Херсонщині, сталася стрілянина між Юрієм Кашніковим та Володимиром Чебукіним. За версією слідства Чебукін вистрілив першим. Після цього Кашніков вистрілив у відповідь із карабіна. Володимир Чебукін отримав численні поранення, його відвезли до лікарні. За словами рідних Чебукіна, в його тілі знайшли декілька куль. Третього січня Володимир помер.
Четвертого та п'ятого січня під управлінням поліції в Каховці місцеві жителі влаштували протести. Обурення містян викликало те, що на місці стрілянини був тоді діючий поліцейський Олександр Портний. Друзі вбитого Володимира Чебукіна заявляли, що цей факт може призвести до того, що справу можуть зам’яти. Сам Портний розповів, що був свідком подій.
Начальник слідчого управління Головного управління Нацполіції у Херсонській області Микола Вербицький, який приїхав у Каховку п'ятого січня, розповів, що на місці стрілянини було п'ятеро. Офіційна версія поліції — умисне вбивство. І поліція працює над тим, щоб дізнатися, чи це вбивство скоїла одна людина, чи декілька.
Справу щодо вбивства Володимира Чебукіна передали в слідче управління обласного відділу поліції для неупередженого розслідування. На наступний день після протестів генеральний прокурор України Руслан Рябошапка призначив групу прокурорів, яка координуватиме розслідування.
Третього січня Юрія Кашнікова затримали, Каховський міськрайонний суд арештував його на 60 діб за підозрою в умисному вбивстві.
Поліцейського Олександра Портного спочатку звільнили з поліції. Згодом Державне бюро розслідувань повідомило йому про підозру у приховуванні у злочині. 22 січня Мелітопольський районний суд обрав для Портного запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.
Під час підготовки цього матеріалу редакція hromadske не знайшла офіційних заяв міністра щодо подій у Каховці.
Липень 2019. Вбивство Кирила Тлявова
31 травня в голову п'ятирічного Кирила Тлявова, що грався на вулиці біля свого дому в Переяслав-Хмельницькому, поцілила куля. Через три дні хлопчик помер. Наступного дня підозру в умисному вбивстві оголосили двом поліцейським — Володимиру Петровецю та Івану Приходьку. Їх взяли під варту. За місяць заарештували ще одного фігуранта справи — Дмитра Кривошея. А неповнолітньому сину одного із підозрюваних суд обрав домашній арешт.
У грудні 2019 року прокуратура передала справу до суду. Одному із поліцейських Івану Приходьку оголосили підозру про «вбивство із необережності». Зброю, із якої стріляли у Кирила Тляовова не знайшли.
Нині справу слухають у Переяслав-Хмельницькому районному суді. Окрім того, Національна поліція розслідує «неналежне надання медичної допомоги дитині». Також є провадження щодо поліцейських, які могли неоперативно реагувати на злочин та приховати зброю.
Після службової перевірки звільнили шістьох співробітників поліції Переяслав-Хмельницького, а шістьох притягнули до дисциплінарної відповідальності. Дмитро Ценов, який очолював поліцію Київщини подав у відставку, але пішов на підвищення — очолив поліцію в ООС. На його місце назначили Андрія Нєбитова.
5 липня 2019 року Арсен Аваков заявив, що підозрювані у вбивстві Кирила Тлявова мають отримати покарання по всій суворості Закону.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Липень 2018. Справа Катерини Гандзюк
У липні 2018 році активістку та радницю мера Херсону Катерину Гандзюк облили літром сірчаної кислоти. Через чотири місяці від численних опіків тіла вона померла.
За декілька днів міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що поліція затримала підозрюваного у нападі — Миколу Новікова. Шостого серпня Херсонський міський суд обрав для нього запобіжний захід — арешт у СІЗО. Але сама Катерина Гандзюк називала підозрюваного «випадковою людиною у її справі».
Через два тижні Новікова випустили із СІЗО і закрили кримінальне провадження. Згодом він розповів, що поліцейські пропонували йому підписати документи, де він мав би визнати, що у день нападу був біля будинку Катерини Гандзюк.
Один із фігурантів цієї справи — Олексій Левін. За версією Генпрокуратури його оголосили у розшук 10 грудня 2018 року. В інтерв’ю hromadske батько Катерини Гандзюк — Віктор Гандзюк розповів, що за його інформацією, Левіну допоміг утекти колишній голова херсонської поліції Артур Мєріков. Саме за керівництва Мєрікова у справі Гандзюк затримали Миколу Новікова. Нині Артур Мєріков обіймаймає посаду помічника голови Національної поліції Ігоря Клименка.
Минулого року Генеральна прокуратура передала до СБУ провадження щодо недбалості правоохоронців у початковому розслідуванні, покриванні злочину або сприяння втечі Олексія Левіна щодо правоохоронців у справі Катерини Гандзюк.
У 2019 році Покровський районний суд Дніпропетровської області засудив п’ятьох виконавців нападу у справі Гандзюк: Микиту Грабчука, Віктора Горбунова, Вячеслава Вишневського, Володимира Васяновича та Сергія Торбіна терміном від 3 до 6 років позбавлення волі. Фігуранти справи визнали провину та підписали угоду зі слідством.
24 січня цього року Олексія Левіна, якого підозрюють в організації нападу на Катерину Гандзюк, затримали у Болгарії. За даними болгарської поліції Левін змінив зовнішність. У лютому суд в Болгарії виніс рішення про екстрадиції Левіна до України. Ще один підозрюваний у співорганізації злочину, Ігор Павловський, нині перебуває в СІЗО. Замовником нападу слідство вважає голову Херсонської облради Владислава Мангера. У лютому 2019 року Генпрокуратура повідомила Мангеру підозру у «замовному вбивстві», а згодом змінила на «замовне побиття».
29 жовтня 2019 року Арсен Аваков заявив, що не збирається йти у відставку через справу про напад на Катерину Гандзюк.
«Я розділяю заклики пасіонарної частини від реального становища. Я не цукровий, не розтану. Через цю справу не піду (у відставку — ред.)», — так відповів міністр на запитання про заклики активістів щодо його відставки.
Грудень 2016. Стрілянина у Княжичах
4 грудня 2016 року під час спецоперації у селі Княжичі Київської області внаслідок перестрілки між різними підрозділами МВС загинули п’ятеро правоохоронців. За версією поліції оперативники готувалися до затримання злочинців. В одному з будинків спрацювала сигналізація, туди виїхала поліція охорони. Тоді і відбулася стрілянина між правоохоронцями.
Наступного дня від виконання службових обов'язків відсторонили керівників трьох оперативних підрозділів Нацполіції у Києві, які відповідали за спецоперацію у Княжичах. А також весь особовий склад, який брав у ній участь.
У 2017-му звільнили начальника карного розшуку Леоніда Куряту, який керував спецоперацією в Княжичах. Але Курята оскаржив це рішення та поновився на посаді. Його підозрюють в організації умисного вбивства поліцейських в селищі. Згодом Леонід Курята очолив поліцію Бахмута.
10 травня минулого року Броварський суд почав слухати справу, де обвинувачуються п’ятеро правоохоронців. Але 15 лютого 2020 року справу повернули до Офісу генерального прокурора на доопрацювання.
22 лютого 2019 року Арсен Аваков заявив, що причиною подій у Княжичах був непрофесіоналізм.
Липень 2016. Справа журналіста Павла Шеремета
20 липня 2016 року в Києві вбили журналіста Павла Шеремета. Понад три роки поліція не розповідала про хід розслідування. І лише в кінці 2019 року розповіла про його результати.
Тоді поліція заявила, що розглядає чотири ймовірні версії злочину. Проте, головною назвала дестабілізацію в країні.
На спільній пресконференції міністра МВС, генерального прокурора, голови Національної поліції та президента правоохоронці дали заслухати журналістам телефонні розмови людей, яких поліція вважає причетними до злочину.
Поліція оголосила підозри трьом особам: медсестрі повітряно-десантних військ Яні Дугарь, дитячому лікарю-кардіохірургу Юлії Кузьменко та добровольцю Андрію Антоненку.
За версією слідства Антоненко створив злочинну групу, Дугарь — фотографувала камери спостереження на вулиці, де жив Павло Шеремет, а Юлія Кузьменко закладала вибухівку.
Адвокати усіх підозрюваних заявляють про те, що підозри щодо Андрія Антоненка, Яни Дугарь та Юлії кузьменко сфабриковані. Нині Антоненко та Кузьменко перебувають під арештом у СІЗО, а у третьої підозрюваної нічний домашній арешт.
У січні цього року генеральний прокурор України Руслан Рябошапка заявив, що доказів у справі Шеремета недостатньо, щоб передати справу до суду.
12 грудня 2019 року у twitter Арсен Аваков написав, що затримання фігурантів справи про вбивство Павла Шеремета було підсумком складної та наполегливої роботи і важливим кроком до повного розкриття справи.