Що треба знати перед виборами президента 2019?
31 березня українці обиратимуть президента України. Цього разу кількість кандидатів рекордна – 39. Громадське збирає останні новини про заяви кандидатів, їхні рейтинги та підготовку країни до виборів.
31 березня: Слідкуйте за перебігом виборів президента у нашому онлайні.
30 березня:
- Як проголосувати правильно: про що потрібно знати, щоб не облажатися і точно поставити «галочку» навпроти свого кандидата, — дивіться у влозі Громадського.
- У суботу в Україні розпочався так званий «день тиші», коли заборонена будь-яка агітація, як в засобах масової інформації, так і в публічних місцях.
- Як повідомляє рух ЧЕСНО, у «день тиші» приховано агітують за кандидатів у президенти Володимира Зеленського, Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. У Києві та регіонах України з’явилася зовнішня реклама, стилізована під їхню агітацію.
29 березня:
- Кандидат в президенти Петро Порошенко замість участі в дебатах на Суспільному, виступив на телеканалі «Україна».
- Кандидати в президенти Петро Порошенко та Володимир Зеленський не прийшли на програму «Зворотній відлік» на Суспільному. Водночас, інша кандидатка Юлія Тимошенко прийшла, але майже відразу покинула студію.
- В день виборів президента України, 31 березня, біля кожної дільниці чергуватимуть два співробітника поліції і рятувальник, повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
- Кандидат у президенти Володимир Зеленський має великі шанси на перемогу на виборах, вважає екс-голова Адміністрації президента Олег Рибачук, який назвав кандидата «чорним поросятком».
- Скільки кандидати витрачають на свої кампанії? У ЧЕСНО порахували, що вибори-2019 коштуватимуть кандидатам значно дорожче за вибори 2014 року, навіть якщо конвертувати розміри фондів у долари
- Найбільше грошей за рекламу під час передвиборної програми отримав телеканал «Україна» українського олігарха Ріната Ахметова — 260 мільйонів гривень. Про це 29 березня розповіла аналітикиня з партійних фінансів руху ЧЕСНО Олена Нікуліна.
- У Києві двоє художників створили портрет чинного президента Петра Порошенка з обгорток цукерок фабрики Roshen. Для цього використали 20 кілограмів цукерок.
- Штаби кандидатів у президенти України Володимира Зеленського, Юлії Тимошенко та Андрія Новака є лідерами з внесення змін до складу дільничих виборчих комісій в Херсонській області. За словами координатора мережі ОПОРА в Херсонській області Максим Єлігулашвілі, у такий спосіб кандидати в президенти технічних кандидатів змінюють на «досвідчених».
28 березня:
- Кандидатка у президенти України, лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко заявляє, що після виборів в Україні у разі поразки її політсила не буде ініціювати не буде масових протестів чи акцій. Про це Тимошенко повідомила в ефірі телеканалу «1+1».
- Від початку передвиборної кампанії до правоохоронних органів надійшло понад 4 тисячі заяв про порушення, пов'язані з виборами. При цьому поліція зареєструвала лише 229 кримінальних проваджень у зв'язку з порушеннями. Про це в ефірі Громадського повідомив речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко.
- «Реваншу не буде!» — Порошенко присвятив 4 гнівні твіти Коломойському та «1+1». Президент заявив, що працівники каналу залякані олігархом, а сам телеканал став «інструментом поширення неправди». Водночас президент упевнений, що це його не зупинить.
- Порошенко має своїх «амбасадорів» у соцмережах, кампанія Садового була однією з найкращих, а Зеленський використав свою популярність як актора — керівник спецпроектів Reputation Management Agency Олександр Бондаренко про кандидатів у президенти в соцмережах.
- Ця виборча кампанія стала першою в Україні, коли політики зрозуміли, що без соціальних мереж перемоги на виборах не отримати, заявив Олександр Бондаренко, керівник спецпроектів Reputation Management Agency в ефірі програми «Нині вже».
- В розслідуванні «Слідства.Інфо» йдеться про те, що Володимир Зеленський має 15-кімнатну віллу в італійському місті Форте-дей-Мармі, яку не вніс до декларації. У штабі Зеленського заявили, що він не приховував свою віллу.
- Глава тимчасової слідчої комісії парламенту щодо розкрадань в оборонці, депутат від «Блоку Петра Порошенка» Іван Вінник заявив, що кандидат у президенти Анатолій Гриценко під час роботи в Міністерстві оборони продав майже тисячу танків за заниженими цінами. Гриценко відмовився коментувати цю заяву Громадському.
- Порошенко на Одещині використовував посадовців та місцеві проекти для агітації, кажуть у мережі ОПОРА. Це не суперечить українському закону, проте може розглядатися як порушення міжнародних стандартів проведення виборів.
- У Держбюро розслідувань заявили, що не отримували звернень з приводу фактів підкупу виборців на користь Порошенка. Раніше журналісти Bihus.Info з’ясували, що оточення чинного президента пов'язано з громадськими організаціями, які під виглядом опитувань зібрали персональні дані виборців для формування так званих «сіток». Цю технологію підкупу виборців використовували в 2015 році, вона була пов'язана з виборами до парламенту наближеного до президента Сергія Березенка.
- Шоумен Володимир Зеленський залишається лідером президентського рейтингу. Майже на 10% від нього відстає чинний президент Петро Порошенко. Про це свідчить опитування «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології: За Зеленського готові голосувати 28,5% тих, хто вже визначився з вибором. За Порошенка свої голоси готові віддати 18,8%, за Юлію Тимошенко — 13,3%.
- Згідно з даними опитування групи «Рейтинг», Зеленського підтримують 26,6% респондентів з тих, хто визначився з вибором і має намір голосувати. У Тимошенко і Порошенка по 17,2%.
- Порошенко назвав «бомжами» осіб, які нібито фінансують «Батьківщину» Юлії Тимошенко. Раніше журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» з'ясували, що мільйони гривень на діяльність політсили нібито жертвують громадяни України — утім дехто з них про це навіть не здогадується.
27 березня:
- Олександр Мороз просить більше не вважати себе кандидатом у президенти, але в списку він залишиться.
- Комік Володимир Зеленський лідирує в опитуванні, на 2,7% від нього відстає чинний президент Петро Порошенко, а третю позицію посіла лідерка Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Вона відстає від Зеленського на 10%. Це – дані Центру Разумкова. Теоретична похибка вибірки 2,3%. Найбільше шансів на другий тур у Зеленського та Порошенка, повідомляють соціологи компанії «Социс».
Крім того, за 7 місяців до парламентських виборів в Україні найбільшу підтримку має політична партія «Слуга народу» — 24,4%. Другу позицію посідає об'єднання Юлії Тимошенко — «Батьківщина», третю — «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Про це свідчать дані КМІС. Парламентські вибори в Україні мають відбутися 27 жовтня.
26 березня:
- До України прибули понад 560 іноземних спостерігачів на вибори президента. Загалом приїхали вже 1150 спостерігачів. Держприкордонслужба попередньо перевіряє усіх міжнародних спостерігачів.
31 грудня в Україні розпочалася передвиборча кампанія виборів президента-2019. Голосування у першому турі виборів президента України відбудеться з 8:00 до 20:00 31 березня. Офіційні результати голосування українців мають оприлюднити не пізніше 10 квітня. Якщо буде другий тур, він відбудеться 21 квітня.